EU plánuje omezení pro 11 plavidel ruské stínové flotily, které pomáhají Rusku obcházet sankce

Přidat na Seznam.cz

Evropská unie navrhla omezení pro 11 lodí, které jsou považovány za součást stínové flotily plavidel, jež pomáhají Rusku obcházet sankce, informovala 7. května agentura Bloomberg a The Kyiv Independent.

V případě schválení bude těmto lodím zakázán vstup do přístavů EU a bude jim zakázáno využívat služeb evropských společností.

Stínová flotila se týká stárnoucích a z velké části nepojištěných ropných tankerů, které Rusko používá k přepravě ropy nad cenový strop 60 dolarů (necelých 1400 korun) za barel, který EU, USA a země skupiny G7 zavedly v prosinci 2022 v rámci snahy snížit příjmy Moskvy z fosilních paliv.

Obavy ze špionáže a hybridních operací se v souvislosti s odhalením stínové flotily zvyšují

Dne 22. dubna šéfka švédského námořnictva Ewa Skoog Haslumová uvedla, že ruská stínová flotila ropných tankerů pravděpodobně provádí špionáž v Baltském moři a také pomáhá obcházet sankce týkající se obchodu s ruskou ropou.

Haslumová uvedla, že u některých lodí ze stínové flotily bylo zjištěno, že disponují komunikačním a signalizačním zařízením, které není obvykle spojováno s nákladními plavidly, což vede k obavám, že by mohly být využívány k „hybridním operacím“. Dodala, že toto vybavení by mohlo být případně použito k odposlechu komunikace nebo k jiným špionážním činům.

EU se připravuje na energetickou bezpečnost uprostřed rostoucího napětí s Ruskem

Evropská unie rovněž pracuje na návrhu na omezení dovozu ruského zkapalněného plynu (LNG) v rámci připravovaného 14. balíčku sankcí, uvedl 6. května evropský komisař pro energetiku Kadri Simson.

Navzdory cíli Bruselu zbavit se do roku 2027 ruských fosilních paliv je několik členů EU stále silně závislých na ruském plynu a dovoz LNG z Ruska dosáhl v loňském roce rekordních hodnot.

Při projevu na tiskovém brífinku v Kyjevě Simson údajně uvedl, že v současné době neexistují žádné sankce proti ruskému LNG, ale ministři energetiky EU „přijali rozhodnutí a navrhli nástroj, který by omezil přístup ruského zkapalněného zemního plynu do našich energetických terminálů“.

Simson rovněž uvedl, že EU se připravuje na náhlé ukončení dodávek ruského plynu plynovody, až na konci letošního roku vyprší tranzitní smlouva mezi Ukrajinou a Moskvou.

Zdroj: Bloomberg, The Kyiv Independent