EU hrozí, že Rusku zabaví 300 miliard eur. Peníze pomohou obnovit Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes uvedla, že Evropská unie by mohla zabavit 300 miliard eur (zhruba 7 miliard) z rezerv ruské centrální banky a použít je na obnovu Ukrajiny. Ruská zmrazená aktiva by tak pomohla postavit to, co samotní Rusové zničili, uvedl oficiální web Evropské unie.

Do fondu na obnovu by podle předsedkyně putovalo dalších 19 miliard eur (462 miliard korun) z peněz ruských oligarchů, které jsou v současné době zmrazeny. Uvedla, že fyzické škody, které ruská invaze na Ukrajině způsobila, se odhadují na 600 miliard eur, což je zhruba 14 bilionů korun.

Má v plánu vytvořit správní strukturu, která by zabavené peníze spravovala. Výnosy by pak pomohli Ukrajině zpátky na nohy. „A až budou sankce zrušeny, tak do fondů poputují další peníze, tentokrát z Ruska. Kreml zaplatí za všechny škody, které svou invazí způsobil. Hrůzné zločiny Ruska nezůstanou bez trestu,“ vyjádřila se von der Leyenová.

Nepředstavitelná destrukce

Kyjevská ekonomická škola už dříve uvedla, že náklady na škody způsobené ruským bombardováním na budovách a infrastruktuře činí 127 miliard dolarů ( necelé 3 biliony korun). To však byla částka ze začátku září, ještě předtím, než Rusko přesedlalo z klasické invazivní války a začalo záměrně ničit energetickou infrastrukturu a civilní cíle.

Do té doby bylo poškozeno nebo zničeno přibližně 136 tisíc obytných budov, z toho asi 120 tisíc individuálních domů a více než 15 tisíc bytových domů. To představovalo něco přes 7 procent veškerého ukrajinského bytového trhu, uvedl server Global Construction Review.

Rozsáhlé škody utrpěla i dopravní infrastruktura, ta utrpěla škody za 35,5 miliard dolarů (828 miliard korun). Přímé zničení silnic a železnic dalo dohromady 30,9 miliard dolarů, což je zhruba 714 miliard korun.

Zdroj: oficiální web Evropské unie, Global Construction Review, redakce