EU chce naučit řidiče otevírat dveře od auta pouze pravou rukou

Přidat na Seznam.cz

Nejen pro české řidiče se má brzy stát standardem, že budou otevírat dveře od auta pravou rukou. Zdá se vám to jako nesmysl? Není. Vystupování z vozidla pomocí takzvaného „holandského chvatu“ se brzy stane standardní součástí řidičských zkoušek v celé Evropě, aby se zabránilo nehodám s otevřenými dveřmi. Informují o tom deníky The Brussels Times a Nieuwsblad.

Evropský parlament schválil v předešlých dnech řadu nových pravidel, která mají zvýšit bezpečnost na silnicích. Patří mezi ně digitální řidičský průkaz platný po celé EU, nemožnost vyhnout se pokutě ze zahraničí, ale i nutnost autoškol dbát na to, aby studenti v autoškole používali při vystupování z vozidla holandský chvat. Jeho správné použití by mělo být navíc kontrolováno také u závěrečných zkoušek.

Tento nový balíček opatření již europoslanci odhlasovali v prvním čtení. O finální verzi však bude rozhodovat nově sestavený europarlament, který vzejde z voleb do Evropského parlamentu. Ty budou probíhat v období od 6. června do 9. června.

Holandský chvat

Holandský chvat je způsob otevírání dveří, kdy řidič při vystupování z auta otevírá dveře vzdálenější rukou. To by ho mělo donutit otočit celé tělo tak, aby se snadno podíval za sebe, a mohl tak vidět případného cyklistu či chodce.

„Jen v Belgii dochází každoročně k více než 300 nehodám, při nichž je cyklista nebo motorkář sražen dveřmi vozidla otevřenými zevnitř,“ uvádí Evropský parlament. A právě nehodám, kdy dojde ke střetu cyklisty, řidičů elektrokol a elektrických skútrů či chodců s otevírajícími se dveřmi, má toto opatření zabránit.

Vzhledem k tomu, že provoz na většině míst v Evropě probíhá na pravé straně vozovky, sedí řidiči na levé straně, což znamená, že budou otevírat dveře pravou rukou. Tak, jak je běžnou praxí v Holandsku. A bude tomu tak i v případě České republiky, kde bylo doposud vyžadováno kontrolovat situaci za autem pouze pomocí zpětných zrcátek. V malém počtu členských států EU, kde se jezdí vlevo, tedy v Irsku, na Maltě a na Kypru, budou nyní řidiči muset otevírat dveře auta levou rukou.

Jak název napovídá, tento pohyb je v nizozemském řidičském protokolu zakotven již desítky let, a to kvůli tomu, že se v zemi hojně používají jízdní kola, která musí sdílet silnice s automobily. Současně je také povinnou součástí řidičských zkoušek i ve Velké Británii.

Zdroje: The Brussels Times, Nieuwsblad, Evropský parlament