EU bude muset vrátit Rusku, co mu ukradla, pohrozil zástupce Kremlu v Bruselu

Přidat na Seznam.cz

Na nákup zbraní pro Ukrajinu se použijí výnosy ze zmrazených ruských aktiv, avšak Rusko je k tomuto kroku kritické. Roční výnosy ze zmrazených ruských aktiv představují v přepočtu přibližně 74 miliard Kč, píšou Aktuality.sk.

Plán Evropské unie nasměrovat výnosy ze zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině bude mít „nepředvídatelné“ následky pro eurozónu, ekonomiky členských zemí a investiční klima. Tuto informaci v úterý sdělil diplomatický zástupce Ruska při Evropské unii agentuře TASS.

Logvinovy výhružky

„Jedinou předvídatelnou věcí je, že v EU budou dříve či později nuceni vrátit naší zemi, co bylo ukradeno,“ citovala agentura TASS vyjádření úřadujícího ruského chargé d’affaires v Bruselu Kirilla Logvinova pro ruské novináře.

Na zasedání rady EU v Bruselu se diplomaté členských zemí EU shodli, že na nákup zbraní pro Ukrajinu se použijí peníze ze zmrazených ruských aktiv, které představují roční výnos v přepočtu 74 miliard Kč.

Podle českého ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka na jednání nezazněly vůči návrhu žádné výhrady. Zdůraznil, že jde o výnosy ze zmrazených aktiv, nikoli samotná aktiva, ta zůstávají nedotčena. „Výnosy jsou brány jako mimořádný příjem, který by měl být vyplácen dvakrát ročně. Zdá se, že ten postup je dostatečně legální, aby mohl být uplatněn. Myslím, že s tím nikdo neměl žádný problém,“ informovaly České noviny.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba poděkoval EU za rozhodnutí, ale zopakoval, že cílem Ukrajiny je zabavit ruská aktiva, nejen získat úroky z nich. „Se vší naší vděčností za toto dnešní rozhodnutí nejsou částky úměrné (výši zmrazených aktiv),“ řekl Kuleba novinářům. „Proto třetím krokem, o kterém mluvíme od začátku roku, by vlastně mělo být zabavení aktiv samotných,“ dodal. Rusko opakovaně varovalo Západ před důsledky, pokud se dotkne jeho aktiv.

Západní země v reakci na útok ruských vojsk na Ukrajinu před více než dvěma lety zmrazily aktiva ruské centrální banky v hodnotě kolem 210 miliard eur (zhruba 5,3 bilionu Kč). Většina těchto aktiv se nachází v Evropě, zejména v mezinárodním centru pro vypořádání plateb Euroclear v Belgii. Právě výnosy z těchto aktiv budou poskytnuty Ukrajině.

Zdroj: Aktuality.sk, ceskenoviny.cz