Erdogan vyzval telefonicky Putina k přijetí příměří, ten to razantně odmítá

Přidat na Seznam.cz

Turecký a ruský prezident dnes vedli telefonický rozhovor, ve kterém Erdogan navrhl vyhlášení jednostranného příměří. Putin odmítá jakoukoli formu příměří.

Podle vyjádření Kremlu Putin zdůraznil destruktivní roli západních států, když zásobují Ukrajinu sofistikovanými zbraněmi a poskytují informace, které vedou k útokům na ruské pozice. Rusko je podle prezidenta otevřené k serióznímu jednání o Ukrajině za podmínek, že Kyjev přijme ruské požadavky a uzná anektovaná území za součást Ruské federace.

Podle deníku Ukrajinskapravda by měl turecký prezident vést v blízké době rozhovor také se svým ukrajinským protějškem.

O dočasném příměří se hovořilo před několika dny, kdy vzešla myšlenka na pozastavení bojů během novoročních svátků. Jak Ukrajina, tak Rusko ovšem jakékoli příměří odmítly. Další pokus vzešel od moskevského patriarchy. Podle jeho návrhu by zastavení palby mělo nastat v pátek v poledne a trvat by mělo do sobotního poledne, aby se věřící mohli zúčastnit bohoslužeb.

Turecko sice odsoudilo ruskou invazi, to ovšem Ankaře nebrání nadále udržovat čilé obchodní styky s Ruskou federací. Během hovoru došlo také na téma energetiky a obilné dohody, která umožňuje vývoz ukrajinského obilí.

V některých záležitostech působí Ankara jako neutrální prostředník, zaštítila například OSN zprostředkované dohody o vývozu obilí z Ruskem blokovaných ukrajinských přístavů a snažila se také o zajištění mírových rozhovorů, informuje francouzský deník Le Monde.

Zdroj: Ukrajinskapravda, LeMonde