Egypt chtěl tajně dodávat Rusku zbraně, aniž by ohrozil své vztahy s USA

Přidat na Seznam.cz

Podle uniklých dokumentů amerických zpravodajských služeb egyptský prezident Abdel Fatah El-Sísí, jeden z nejbližších spojenců USA na Blízkém východě a hlavní příjemce americké pomoci, nedávno nařídil tajně vyrobit a dodat do Ruska až 40 tisíc raket, uvádí deník The Washington Post.

Podle listu část přísně tajného dokumentu ze 17. února shrnuje údajné rozhovory mezi egyptským prezidentem a vysokými egyptskými vojenskými představiteli a zmiňuje plány na dodávky dělostřeleckých nábojů a střelného prachu do Ruska.

Dokument zdůrazňuje, že Sísí dal úředníkům pokyn, aby výrobu a přepravu raket utajili, aby se vyhnuli problémům se Západem. USA však v současné době nemají žádné informace o tom, že by Egypt dodával Rusku zbraně. ,,O realizaci tohoto plánu nic nevíme,“ sdělil americký vládní úředník pro Washington Press pod podmínkou anonymity.

Poskytnutí zbraní Ruské federaci pro válku na Ukrajině by představovalo riziko pro Egypt, zemi, která prohlubuje své vazby s Moskvou, ale také zůstává hluboce investována do svého partnerství s USA. Spojené státy Egyptu po desetiletí poskytovaly zemi více než 1 miliardu dolarů ročně na bezpečnostní pomoc a boj s terorismem, uvádí server Mil.

Deník The Washington Post poznamenává, že k rozhovoru mezi Sísím a vojenskými představiteli mělo dojít 1. února, jen několik dní poté, co se americký ministr zahraničí Antony Blinken setkal s egyptským prezidentem během své návštěvy Káhiry.

Bezprostředně po této návštěvě odcestoval egyptský ministr zahraničí Sameh Shoukry na jednání do Moskvy.

Zdroje: The Washington Post, Mil, redakce