Dvě ruské válečné lodě a tanker se objevily ve vodách Španělska

Přidat na Seznam.cz

Španělská hlídková plavidla Atalaya a Vigía sledovala ruské obojživelné válečné lodě Ivan Gren a Alexander Otrakovsky a také ropný tanker Kola, píše deník European Pravda. Uvedlo to na svém webu španělské ministerstvo obrany.

Španělský obranný štáb (EMAD), spadající po ministerstvo obrany, uvedl, že v době od 21. do 26. března spatřila hlídková plavidla španělského námořnictva ve výsostných vodách dvě ruské výsadkové lodě a tanker. Španělské hlídkové čluny Atalaya a Vigía sledovaly ruské obojživelné lodě Ivan Gren a Alexander Otrakovsky a také ropný tanker Kola.

„Obě španělské lodě byly zapojeny do operací dohledu a bezpečnosti pod operačním řízením operačního velitelství a prováděly dohled v oddělených směnách,“ uvedl Španělský obranný štáb ve své zprávě.

Poprvé detekovala tři ruská plavidla hlídková loď Atalaya ve čtvrtek ráno. A to ve španělských suverénních vodách na severozápadě Pyrenejského poloostrova. Atalaya lodě sledovala až k hranicím s Portugalskem, kde hlídkování převzala portugalská fregata Bartolomeu Dias.

Od 23. do 26. března pak španělské hlídkové plavidlo Vigía sledovalo tři ruské lodě ve vodách Cádizského zálivu v době, kdy plnilo úkoly námořního dohledu a bezpečnosti a sledovalo námořní dopravní linku, která spojuje mys San Vicente s Gibraltarským průlivem.

V minulosti Ministerstvo obrany Španělska nedovolilo pobyt ruským válečným lodím v přístavu města Ceuta na severním pobřeží Afriky za účelem doplnění paliva a zásob. Ministerstvo tehdy požadovalo bližší informace o účelu jejich plavby. Rusko to ovšem považuje za tajné informace a odmítlo je poskytnout. V důsledku toho ministerstvo ruskou žádost o zakotvení lodí odmítlo.

Zdroj: European Pravda, EMAD