Dva mladíci zadrženi v Německu. Plánovali teroristický útok na vánočních trzích

Přidat na Seznam.cz

Německo – Patnáctiletý mladík a jeho údajný komplic byli zadrženi poté, co měli plánovat teroristický útok na vánoční trhy v západním Německu, informuje Euronews a ABC News.

O svých plánech na teroristický útok psal do chatovací skupiny. Mladíka zadrželi v úterý ve městě Burscheid poblíž Kolína nad Rýnem. Druhý z nich byl zatčen ve spolkové zemi Braniborsko.

Mladík se společně s dalšími podezřelými dohodl, že zaútočí na začátku prosince vánoční trh v Leverkusenu. Měli plánovat vyhodit do povětří malý nákladní vůz. Mladík tvrdil, že si obstará pro tyto účely benzín. Po uskutečnění útoku měli společně plánovat opustit Německo a připojit se k extremistické skupině Islámský stát – provincie Chorasán, což je odnož IS aktivní v Afghánistánu a okolí.

Nakonec vyšetřovatelé v domě chlapce žádnou pohonnou hmotu nenašli. I přesto je vyšetřován pro podezření ze spiknutí za účelem spáchání vraždy a přípravy zvlášť násilného činu. 

Vnitřní zpravodajská služba uvedla, že se hrozby v zemi stupňují poté, co došlo k útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023. Dále upozornila na riziko radikalizace osamělých útočníků. Ti používají jednoduché prostředky k útokům na „měkké cíle“, což jsou místa s vysokou koncentrací osob a nízko mírou zabezpečení. Nebezpečí těchto útoků je reálné a vyšší, než tomu bylo doposud.

Zdroj: Euronews, ABC News