Dva kontroverzní youtubeři byli zvoleni do Evropského parlamentu

Přidat na Seznam.cz

V neděli 9. června byli po volbách do Evropského parlamentu zvoleni dva youtubeři. Jedná se o bezprecedentní vstup do světa, který je s politikou méně obeznámen. Politika a YouTube jdou zřídkakdy dobře dohromady. To však některým youtuberům nezabránilo v tom, aby se stali kandidáty v evropských volbách.

To je případ Fidiase Panayiotoua, 24letého Kypřana, a Alvise Péreze, 34letého Španěla. Oba kandidáti se stali poslanci Evropského parlamentu ve svých zemích. Vpád těchto dvou kandidátů do evropské volební kampaně, a tím spíše jejich úspěch, ukazuje sílu některých tvůrců, kteří nasbírají miliony zhlédnutí a odběratelů, píše deník BFMTV.

Dva youtubeři s řadou skandálů

Fidias Panayiotu kdysi natáčel spoustu videí, v nichž se ukazoval v různých situacích z, jako například „Strávil jsem 10 dní zdarma na letišti“.

Kyperskému tvůrci obsahu není cizí ani kontroverze, dopustil se dopravního podvodu, natočil se, jak utíká před revizory, a dokonce předstíral, že je bezdomovec. Navzdory jeho zkažené pověsti to však nezabránilo tomu, aby byl youtuber zvolen. Jeho hlavním cílem bylo „motivovat mladé lidi, aby šli volit“, a tak byl zvolen, přičemž získal 19,36 % hlasů, aniž by měl jakýkoli program a politické zázemí.

Krajně pravicový politik

Španěl Alvise Pérez hraje na několika frontách. Je influencerem a zároveň se hlásí ke krajní pravici či nacionalismu.

V souvislosti s pandemií covid-19 změnil svůj spíše proevropský, středopravicový postoj a předává nepravdivé informace o vakcínách . Prezentuje se také jako odpůrce potratů a zašel tak daleko, že se modlil před klinikou plánování rodiny. Je ostrým odpůrcem feministického hnutí a neváhá si pozvat Luise Rubialese, bývalou španělskou fotbalovou hvězdu, která byla suspendována ze své funkce poté, co si na veřejnosti vynutila polibek na hráčce španělského týmu.

I když nemá žádný skutečný politický program, předložil řadu návrhů, které hodlá předložit Evropskému parlamentu. Jako první krok plánuje využít své sociální sítě k tomu, aby si vydělal na svůj poslanecký plat, a chce vyvést Španělsko z Evropské unie.

Zdroj: BFMTV