Dům špionů v Moskvě vyzrazen, vypátrala ho skupina Bellingcat. V domě bydlí i agent, který naplánoval útok na české Vrbětice

Přidat na Seznam.cz

Dům a adresa ruských špionů už není tajným místem, ale veřejnou informací, díky vyšetřovací skupině Bellingcat, která se zaměřuje na odhalování válečných zločinců. Společnost je tu vskutku pestrá, nejvyšší proruští zpravodajci a agenti v jednom hnízdě.

Minulý týden by ve Švédsku zatčen pár Rusů pro podezření ze špionáže pro Ruskou federaci. Investigativní skupina Bellingcat nyní zjistila, že manželé vlastní byt v moskevské budově, kde bydlí několik dalších vysoce postavených zaměstnanců GRU, vojenské zpravodajské služby Ruské federace. Mezi další pozoruhodné obyvatele patří údajní účastníci otravy novičokem a vedoucí dezinformační kampaně o letu Malaysia Airlines 17. Na Twitteru o tom informoval Eliot Higgins, zakladatel investigativní skupiny Bellingcat, s odvoláním na svého kolegu Christa Grozeva.

22. listopadu byli ve Stockholmu zatčeni dva ruští imigranti a údajní špioni. Podle ověřených informací serveru Meduza, byli podezřelými Sergej Skvorcovov a 58letá Jelena Kulkovova. Oba žijí ve Švédsku od roku 1997 a kromě ruského občanství mají i švédské. Podle stockholmského okresního soudu podezřelí prováděli špionáž od roku 2013.

Manželé a jejich dcera zapsáni jako majitelé bytu v Moskvě, který je doslova hnízdem špionů.
Bellingcat uvádí adresu „Ulitsa Zorge, 26 Moskva“ s tím, že v sousedním bytě žije generálmajor GRU Denis Sergejev (krycí jméno Sergej Fedotov), účastník otravy Skripalových. Sergejev se údajně podílel i na otravě bulharského podnikatele Emiliana Gebreva jedem novičok v roce 2015.

Ve stejném domě bydlí i generálmajor Andrej Averyanov, šéf jednotky GRU 29155, která je známá prováděním zahraničních atentátů. Averyanov byl mimo jiné velitelem operace, která v roce 2014 způsobila výbuchy v muničních skladech v českých Vrběticích.

V budově sídlí mimo jiné generálmajor Andrej Ilčenko, který je podle Bellingcatu zodpovědný za dezinformační kampaně GRU. Měl například dohlížet na šíření falešných zprávy o letu Malaysia Airlines 17. Jednalo se o sestřelení civilního letadla ruskou raketou BUK, kdy zemřelo všech 298 lidí na palubě. Rusko celou dobu vinu popíralo. Nedávno byli viníci soudem v Haagu odsouzeni.

Zdroj: Meduza, Eliot Higgins, Christo Grozev