Druhá návštěva Izraele amerického ministra zahraničí přichází v době, kdy Izrael varuje před rozsáhlou vojenskou operací

Přidat na Seznam.cz

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken se v pondělí 16. října podruhé zastaví v Izraeli, aby zde vedl další jednání s vysokými izraelskými představiteli. Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena se snaží omezit hrozbu rozšíření konfliktu na Blízkém východě, píše portál Unian.

Nejvyšší americký diplomat, který minulý týden přistál v Izraeli na jednání v rámci náročné cesty do této oblasti, přistane v pondělí znovu na několik hodin před návratem do Washingtonu, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller.

Druhá návštěva přichází v době, kdy Izrael varuje před rozsáhlou vojenskou operací, která by mohla vést k úplné pozemní invazi do pásma Gazy po ničivém útoku militantní skupiny Hamás.

Návštěva následuje po zběsilém diplomatickém sprintu, během něhož Blinken projel Blízký východ se zastávkami v Jordánsku, Bahrajnu, Kataru, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech. Spojené státy vyzývají arabské partnery, aby vyvíjeli tlak na Hamás a zabránili Íránem podporovaným militantním skupinám, jako je libanonský Hizballáh, v účasti na konfliktu, píše deník The Business standard.

Blinken a situace v Izraeli

Blinken učinil prohlášení o americké pomoci Izraeli. Prezidentská administrativa se chystá poslat Izraeli další vojenskou pomoc, aby mu poskytla vše, co potřebuje k odražení útoku Hamásu z Gazy.

Také vedl rozhovory s kolegy z jiných zemí, aby zabránil rozšíření konfliktu. Dne 13. října se setkal s hlavou palestinského státu. Bílý dům se obává, že by se konflikt mohl rozšířit na Západní břeh Jordánu.

Zdroj: Unian, The Business standard