Drony zasáhly hlavní jednotku rafinace ropy v rafinérii v ruském městě Nižněkamsk

Přidat na Seznam.cz

Primární jednotka rafinace ropy v rafinérii v ruském městě Nižněkamsk byla napadena v důsledku společné speciální operace ukrajinského obranného zpravodajství a bezpečnostní služby Ukrajiny.

Ukrajinský dálkový dron zasáhl primární jednotku na rafinaci ropy v rafinerii v Nižněkamsku a způsobil požár. Kapacita této jednotky byla osm milionů tun ropy, což představuje 2,6 % celkové roční kapacity rafinace Ruska. Tento závod navíc patří mezi pět největších rafinérií v Rusku, uvádí deník Ukrainska Pravda.

„Nepřestaneme se zaměřovat na vojenskou infrastrukturu agresorské země, abychom omezili její schopnost financovat genocidní válku proti Ukrajině. Budeme se i nadále snažit minimalizovat tok petrodolarů do ruského vojenského rozpočtu, takže exploze na ruských rafinériích a dalších výrobách bude přetrvávat a zesilovat,“ uvádějí zdroje Ukrajinské obranné zpravodajské a bezpečnostní služby Ukrajiny.

Ukrajina začala používat drony vybavené umělou inteligencí (AI) k úderům na ropné rafinerie . Odborníci se domnívají, že tato technologie je teprve v rané fázi rozvoje svého potenciálu, píše deník RBC-Ukraine.

Spojené státy údajně naléhaly na Ukrajinu, aby nezasahovala do ruských ropných rafinérií a jiné energetické infrastruktury, protože se obávala, že by to mohlo vést k vyšším cenám energií a další eskalaci. Kancelář ukrajinského prezidenta takové informace popřela.

Olha Stefanišynová, místopředsedkyně vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci uvedla, že ropné rafinérie v Rusku jsou legitimním cílem ukrajinské armády. Dodala, že v tomto případě Ukrajina postupuje v souladu se standardy NATO.  

Zdroj: Ukrainska Pravda, RBC-Ukraine