Dražba děsivých důkazů o holokaustu vyvolala skandál

Přidat na Seznam.cz

V Izraeli má jít do dražby sbírka nástrojů, která sloužila k tetování vězňů v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Aukce však vyvolala pobouření a vysloužila si kritiku od ředitele izraelského památníku holocaustu Jad va-šem, píše deník timesofisrael.com.

Colmanova aukční síň sbírku označuje za „šokující a extrémně vzácný muzejní předmět“, který symbolizuje hrůzy holocaustu. Kolekce se skládá ze čtrnácti tetovacích razítek a návodu k použití od výrobce Aesculap. Dražba je plánována na 9. listopadu a předpokládá se, že že se sbírka vydraží za 30 000 až 40 000 dolarů (přibližně až 900 000 kč), píše deník The Jerusalem Post. 

Místní dražebník Meir Colman tvrdí, že cílem prodeje je zvýšit povědomí. V rozhovoru s izraelským vojenským rozhlasem poznamenal, že je tím posledním, kdo by holocaust zlehčoval. „Chci zajistit, aby se tyto předměty dostaly do správných rukou a nezmizely ze stránek historie,“ prohlásil.

Nacisté vězně v koncentračních táborech označovali tetováním čísel a písmen na předloktí. Podle washingtonského muzea holocaustu byli původně tetováni pomocí razítek s vyměnitelnými nástavci, která byla uspořádána do tvaru čísel. Razítka byla nejprve vytlačena do kůže, v důsledku toho se ale do rány dostal inkoust. Tetování bylo trvalé a stalo se jedním z nejodpornějších symbolů holocaustu, při kterém bylo během druhé světové války režimem Adolfa Hitlera po celé Evropě systematicky vyvražděno asi šest milionů Židů. Nacisté kromě nich zabili i statisíce Romů, mentálně nemocné, homosexuály a členy dalších skupin, které považovali za méněcenné. V koncentračních táborech a na popravištích zahynuly také miliony Rusů, Poláků a příslušníků jiných národů.

Zmíněná sbírka je údajně jednou ze tří, o jejichž existenci se ví. Jednu má podle aukční síně Vojenské lékařské muzeum v Petrohradě, tu druhou zase Státní muzeum Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Plánovanou dražbu kritizují židovští lídři a organizace. Ředitel izraelského památníku holocaustu Dani Dajan na Twitteru napsal, že Jad va-šem se staví proti „obchodování se židovskými a nacistickými předměty z dob holocaustu“ a dodal, že tuto činnost povzbuzují chamtiví obchodníci. Předseda Evropského židovského sdružení rabín Menachem Margolin podle izraelského deníku Hamodije písemně požádal izraelského ministra obrany, aby „odpornou“ aukci zastavil.

Zdroj: timesofisrael.com