Drama v zoo v Nové Kachovce. Téměř všechna zvířata uhynula. „Snažili jsme se je zachránit. Nyní zoo přestala existovat.“

Přidat na Seznam.cz

V Nové Kachovce na jihu Ukrajiny se odehrávají apokalyptické scény. V úterý 6. června zde Rusové vyhodili do povětří přehradu vodní elektrárny na Dněpru, čímž způsobili gigantickou humanitární a ekologickou katastrofu. Pod vodou se ocitly desítky farem a také zoologická zahrada Kazkov Dibrovo. Zprávy ze zoo jsou šokující.

Rusové spáchali další bestialitu. V úterý 6. června vyhodili do povětří hráz, která tvoří 240 kilometrů dlouhou Kachovskou přehradu, uvedly ukrajinské úřady.

Nádrž zajišťovala vodu pro chlazení reaktoru jaderné elektrárny. Nedostatek vody s sebou nesl ohrožení bezpečnosti samotné elektrárny, ale také vyvolal mohutnou povodňovou vlnu na Dněpru. Pod vodou se ocitly desítky farem a také zoologická zahrada Kazkov Dibrovo.

Zprávy ze zoo jsou šokující. Téměř všechna zvířata uhynula, zachránily se pouze kachny a labutě, informovala ve středu ukrajinská nevládní organizace UAnimals, která navázala na vedení zničeného zařízení, píše ukrajinská deník Zaxid a agentura Unian.

„Přátelé, kontaktovali jsme vedení zoologické zahrady Kazkov Dibrovo. (…) Potvrdili nám, že zoo je zcela zatopena. (…) Muž, se kterým jsme mluvili, řekl: ze všech sil jsme se snažili zoo ochránit v podmínkách okupace. Nyní zoo přestala existovat,“ uvádí se v tiskové zprávě UAnimals.

Evakuace pokračuje
Ukrajinské úřady a uživatelé sociálních sítí od ranních hodin zveřejňují fotografie a videa ukazující tragický osud zvířat ze záplavami postižených oblastí. Mimo jiné bylo oznámeno, že se v blízkosti obytných budov objevily vyděšené srny, v ulicích Chersonu bobři a v zaplavených ulicích Nové Kachovky labutě.

V současné době probíhá evakuace oblastí ohrožených povodněmi níže po proudu přehrady. Místní úřady z Chersonské oblasti apelují na obyvatele, aby během evakuace nezapomněli vzít s sebou své domácí mazlíčky.

Záběry a fotografie zachycující policisty zachraňující psy i místní civilisty, kteří se snaží ochránit krávy a další hospodářská zvířata před vodou, najdete na Telegramu.

Zdroj: Zaxid, Unian