„Došlo k tragické chybě.“ Netanjahu komentoval nálet na Rafáh, který zabil desítky civilistů, včetně dětí

Přidat na Seznam.cz

Izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu 27. května klasifikoval nedělní nálet na palestinskou vojenskou základnu militantní skupiny Hamás v Rafáhu jako tragický omyl“, který zapálil blízký stanový tábor vysídlených Palestinců a usmrtil minimálně 45 osob, píše deník NBCnews.

Izraelské obranné jednotky (IDF) zahájily včera útok v severozápadním městě Rafáh, aby eliminovaly dva vysoko postavené členy Hamásu, údajně pro legitimní cíle a na základě přesných zpravodajských informací. Útokem byl však zasažen také stanový tábor vysídlených Palestinců. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze a záchranné služby palestinského Červeného půlměsíce bylo v táboře zabito nejméně 12 žen, 8 dětí a 3 starci, 3 těla byla spálena k nepoznání a celkově nejméně 45 civilistů. Benjamin Netanjahu ve svém dnešním projevu v parlamentu zmínil incident v Rafáhu a řekl, že bylo zahájeno šetření toho, co se přihodilo, píše deník Fontanka.

Včera došlo k tragické chybě. Vyšetřujeme, co se stalo a vyvozujeme závěry. Pro nás je každá usmrcená civilní osoba tragédií, pro Hamás je to strategie, pronesl.

IDF uvedlo, že před útokem byla přijata opatření ke snížení pravděpodobnosti zranění kolemjdoucích, včetně leteckých inspekcí a použití přesně naváděných zbraní. A potvrdili eliminaci dvou vysoko postavených teroristů z velení Hamásu na Západním břehu v Rafáhu. Teroristé Jassin Rabia a Chálid Nagar byli odpovědní za převod finančních prostředků na financování a podporu teroristických útoků v Judsku a Samařsku a v letech 2001 až 2003 vedli útoky, při nichž byli zabiti izraelští civilisté a vojáci.

Dnes ráno došlo na kontrolním stanovišti v Rafáhu k přestřelce mezi egyptskými vojáky a IDF – v důsledku toho byl jeden z egyptských vojáků usmrcen.

Později se ukázalo, že k incidentu došlo v 11:30, když ženijní síly IDF prováděly operace v tunelu na egyptské hranici. Egyptský voják z neznámého důvodu vystřelil na ženijní obrněný transportér a byl zabit palbou z kulometu namontovaného na obrněném transportéru.

Obě strany oznámily zahájení vyšetřování, ale podle rádia Kan není v ničím zájmu eskalovat problém a je nepravděpodobné, že by izraelská a egyptská strana chtěly proměnit taktickou událost ve strategickou, zvláště poté, co Egypťané obnovili dodávky humanitární pomoci přes kontrolní stanoviště Kerem Šalom.

Zdroj: The Associated Press, Fontanka.ru