Došlo k narušení polského vzdušného prostoru dvěma běloruskými vrtulníky

Přidat na Seznam.cz

Došlo k narušení polského vzdušného prostoru dvěma běloruskými vrtulníky, které prováděly výcvik v blízkosti hranic. Běloruská strana o výcviku polskou stranu předem informovala. Překročení hranice se uskutečnilo v oblasti Białowieża ve velmi malé výšce, což ztěžuje jeho detekci radarovými systémy, uvedlo polské Ministerstvo národní obrany.

Ministr národní obrany Mariusz Błaszczak, předseda Výboru pro národní bezpečnost a obranu, nařídil zvýšení počtu vojáků na hranicích a nasazení dalších sil a prostředků, včetně bojových vrtulníků.

O incidentu bylo informováno NATO. Běloruský diplomat bude předvolán na polské Ministerstvo národní obrany, aby incident vysvětlil.

Rusko a Bělorusko v poslední době zintenzivnily své společné akce proti Polsku. Vzhledem k možným dalším provokacím vyzývá polské Ministerstvo národní obrany k uvážlivému šíření a komentování informací, které by mohl ruský a běloruský režim využít.

Co na to Bělorusko

Běloruské ministerstvo obrany zatím jakékoli narušení vzdušného prostoru popírá. „Obvinění z narušení polské hranice vrtulníky Mi-24 a Mi-8 běloruského letectva jsou příliš přitažená za vlasy a vytvořená polskou armádou a vedením, aby zdůvodnili umístění vojsk a vojenské techniky na běloruské hranici.“ uvádí Běloruská strana.

Vztahy mezi Polskem a Běloruskem

Polsko a Bělorusko jsou v posledních týdnech podél hranice ve stavu vysoké pohotovosti v důsledku rozmístění Wagnerovců na běloruské straně.

Wagnerovci jsou v Bělorusku, aby cvičili běloruskou armádu. Panují obavy, že by tato operace mohla být zástěrkou pro další tajné mise zaměřené na destabilizaci NATO, píše deník Express.

Zdroje: polské Ministerstvo národní obrany, Express, Telegram