Dopad ukrajinské rakety na naše území není náhoda, tvrdí Bělorusko. Hledá snad Minsk záminku k útoku?

Přidat na Seznam.cz

Raketu, která byla vypálena z ukrajinského území úspěšně sestřelila protivzdušná obrana. Trosky dopadly v blízkosti běloruské vesnice Harbacha. Podle šéfa běloruské bezpečnostní rady Aljaksandra Valfoviče je nepravděpodobné, že by raketa byla vypálena omylem.

Prohlášení přinesla na svém webu ruská Ria Novosti. Ukrajina se ve čtvrtek ocitla pod mohutným raketovým útokem. Trosky rakety, které dopadly na běloruské území, pochází z rakety, které používá systém S-300. Ten je ve výzbroji jak ukrajinské, tak ruské armády. Ukrajina je používá k útokům na pozemní cíle.

Ukrajinská strana se domnívá, že by se v tomto případě mohlo jednat o cílenou provokaci z ruské strany. Cílem režimu Ruské federace je zatáhnout Bělorusko do války. Šéf běloruské bezpečnostní rady naopak obviňuje Ukrajinu, že se snaží přenést pole konfliktu také na běloruské území.

„Kyjev se všemi způsoby snaží vyprovokovat regionální konflikt. Ukrajinské straně nestačí válka na jejím území,“ prohlásil prostřednictvím deníku Euronews. „Důvod přeletu rakety na naše území objasníme. Ale záruk, že k nám přeletěla náhodou, je velmi málo. Očividně se tu uskutečňuje něčí úmysl.“

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta k případu podotkl, že je velmi znepokojen tímto incidentem, který vyvolává krajní znepokojení jak v Rusku, tak hlavně v Bělorusku, které Kreml považuje za strategického partnera.

Zdroj: Ria Novosti, Euronews