Doněcká oblast kvůli ruským útokům trpí. Od počátku války tam bylo zničeno více než 116 tisíc obytných budov

Přidat na Seznam.cz

Ruské útoky zničily a poškodily nejméně 116 000 obytných budov, včetně více než 7 000 výškových bytových domů, v Doněcké oblasti od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu na konci února 2022, uvedl gubernátor oblasti Vadym Filashkin v rozhovoru pro deník Kyiv Independent.

Sídliště ve východní Doněcké oblasti na Ukrajině trpí každodenními ruskými útoky kvůli blízkosti frontové linie. V Doněcké oblasti pokračují těžké boje, protože Rusko usiluje o obsazení celého regionu.

„Marinka je úplně zničená, Vuhledar téměř neexistuje. Takových míst je podél frontové linie mnoho. Bachmut a Avdijivka téměř zanikly. Lyman, Toreck, Niu-Iork a obec Očeretyne jsou zničeny z 80 %, Krasnohorivka je zničena ze 70-80 %,“ řekl Filaškin v rozhovoru koncem března.

Rozsah zničení a škod je nejasný, protože ukrajinská vláda nemá na některá území v bojujícím regionu plný přístup. Rusko kontroluje přibližně 60 % Doněcké oblasti a na podzim roku 2022 ji spolu s Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblastí nelegálně anektovalo, píše server Alarabiya.

Podle dřívějších údajů vojenské správy Doněcké oblasti bylo v letech 2014-2022 v částech regionu kontrolovaných Ukrajinou, které Rusko poprvé obsadilo před deseti lety, poškozeno nebo zničeno 14 656 obytných budov, včetně 1 140 výškových budov.

Zdroj: deník Kyiv Independent a Alarabiya