Donald Trump půjde před soud. Soudní líčení za údajné špatné zacházení s utajovanými dokumenty začne 20. května 2024

Přidat na Seznam.cz

Bývalý americký prezident Donald Trump půjde na jaře příštího roku před soud za údajné špatné zacházení s utajovanými dokumenty. Jak píše BBC News, soudkyně Aileen Cannonová stanovila termín soudního líčení na 20. května 2024.

Trump požadoval, aby se soud konal až po volbách v listopadu 2024. Žalobci chtěli soud letos. Přesto tento vysoce sledovaný případ začne v době, kdy volební kampaň bude v plném proudu.

Sedmasedmdesátiletý Donald Trump čelí závažným obviněním v souvislosti s ukládáním citlivých spisů ve svém domě na Floridě. Podle prokurátorů ve svém sídle Mar-a-Lago po odchodu z funkce nezákonně uchovával tajné dokumenty a bránil úřadům ve snaze získat dokumenty zpět.

Situace kolem soudního procesu je sledována s velkým zájmem nejen v USA, ale po celém světě. Trump čelí celkem 37 bodové obžalobě. Aby žalobci dosáhli odsouzení v kauze Mar-a-Lago, musí být rozhodnutí poroty jednomyslné. Podle právních expertů by exprezidentovi v případě odsouzení hrozilo dlouhé odnětí svobody. Bývalý prezident trvá na své nevině a případ označuje jako pokus o poškození jeho volební kampaně.

Bývalý americký prezident čelí i dalšímu obvinění. Server Politico sleduje kauzu v souvislosti s platbou za mlčení pornohvězdě, díky které se vyhnul možnému sexuálnímu skandálu v posledních týdnech prezidentské kampaně v roce 2016. Soudní líčení k tomuto případu je naplánováno na 25. března 2024.

Dále probíhají další dvě trestní řízení, obě související s ovlivňováním voleb v roce 2020. Mohou vyvolat další obvinění Trumpa a jeho spolupracovníků.

Zdroje: BBC, Politico