Dohoda o obilí padla. Podle ruské strany nebyly splněny všechny požadavky týkající se vývozu ruských potravin a hnojiv

Přidat na Seznam.cz

Podle Dmitrije Peskova, tiskového tajemníka ruského prezidenta, Rusko vypovědělo dohodu o vývozu obilí, která Ukrajině umožňuje vyvážet zemědělské produkty. Podle iDnes.cz Peskov uvedl, že rozhodnutí Moskvy bylo učiněno před nedávným útokem na Krymský most a ten s vypovězením nijak nesouvisí. Platnost smlouvy vyprší dnešním dnem, 17. července. Peskov dále poznamenal, že Rusko dohodu znovu zváží, jakmile budou splněny jeho požadavky vyplývající z dohody, informuje ruský BBC News.

Rusko oficiálně oznámilo Turecku, Ukrajině a sekretariátu OSN svůj nesouhlas s prodloužením dohody o dodávkách obilí, jak potvrdila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Dohoda se týkala Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN a jejím cílem bylo usnadnit vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře. Rusko v rámci své účasti na dohodě usilovalo o zrušení sankčních omezení vývozu a přepravy vlastních zemědělských produktů. Provádění dohody poznamenaly spory a obvinění z jejího porušování.

Od loňského léta Rusko pozastavilo svou účast na obilních dohodách, které umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů. Peskov prohlásil, že černomořské dohody od nynějška fakticky přestaly platit, protože část týkající se Ruska nebyla realizována. Zdůraznil však, že Moskva se k dohodám urychleně vrátí, jakmile budou splněny její podmínky.

Moskva o svém rozhodnutí neprodloužit platnost dohod informovala Turecko, Ukrajinu a OSN. Dohodu, kterou zprostředkovala OSN a Turecko, podepsaly Rusko a Ukrajina v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která narušila export zemědělských produktů po moři pro obě země. Původně platná po dobu 120 dnů byla dohoda několikrát prodloužena, naposledy v polovině května. Poslední loď vyplula z ukrajinské Oděsy včera.

Rusko důsledně vyjadřovalo svůj nesouhlas s prodloužením dohody a prezident Vladimir Putin minulý týden prohlásil, že nebyly splněny všechny požadavky týkající se vývozu ruských potravin a hnojiv. Peskov dnes zopakoval, že rozhodnutí vypovědět dohody nesouvisí se současnou situací na Ukrajině, včetně poškození Krymského mostu spojujícího pevninské Rusko s anektovaným ukrajinským poloostrovem Krym, z něhož Moskva viní Kyjev.

Zdroj: iDnes.cz, BBC News