Dodávky munice od České inciativy dorazily na Ukrajinu. Munice naznačuje tajného dodavatele

Přidat na Seznam.cz

Na Ukrajinu začaly z České republiky přicházet první dodávky dělostřelecké munice. Čechům se podařilo vybudovat koalici zemí ochotných nakoupit přes 1 milion dělostřeleckých granátů mimo EU.

Český premiér Petr Fiala na X oznámil, že na Ukrajinu už před časem dorazila první várka dělostřelecké munice. Fotky munice se shodují s dalšími fotografiemi dělostřeleckých granátů z Indie, což může naznačovat jednoho z tajných dodavatelů české muniční iniciativy.

Součástí bylo vybudování koalice zemí ochotných ve velmi krátkém časovém horizontu získat finance potřebné na nákup 122mm a 155mm dělostřeleckých granátů mimo Evropu.

Tajemný dodavatel

Jedním z velmi pravděpodobných dodavatelů, který vyvolal prudký odpor Řecka, bylo Turecko spolu s Ázerbájdžánem a dalším by mohla být Indie. Obě země se snaží zůstat neutrální vůči konfliktu na Ukrajině a dosud oficiálně zbraně nedodaly.

Indie v současné době těží z rafinace ruské ropy, ale zároveň se vzdaluje od Moskvy jako dodavatele zbraní ve prospěch vlastní výroby a nákupů ze západních zemí, uvádí portál WP Tech.

Rakety z Indie na Ukrajině?

Mezi municí pocházející z Indie dominují střely M107 a ERFB-BT. Obě jsou jednoduchá neřízená řešení sestavené v podstatě z náplně TNT umístěné v litém tělese, na jehož špičce je našroubována jednoduchá nárazová pojistka, která při kontaktu se zemí nebo překážkou způsobí výbuch.

Zdroj: WP Tech, X