Dodávka amerického systému ATACMS by mohla být pro Ukrajinu klíčová, zatím se ale odkládá

Přidat na Seznam.cz

Americký prezident Joe Biden údajně slíbil Volodymyru Zelenskému, že Washington poskytne Ukrajině rakety dlouhého doletu ATACMS, čímž splní klíčovou žádost Kyjeva, který se snaží o další protiofenzivu.

Americká média v pátek informovala, že prezident Biden toto rozhodnutí učinil během čtvrtečního bilaterálního summitu v Bílém domě, po němž následovalo oznámení nového balíčku amerických zbraní a pomoci v hodnotě v přepočtu asi 7,4 miliardy korun. Nejnovější tranše podpory sice přímo nezahrnovala rakety ATACMS, které mají dolet až 300 km, avšak Jake Sullivan, Bidenův poradce pro národní bezpečnost, uvedl, že je „do budoucna nesundávají ze stolu“.

Představitelé americké obrany později sdělili, že prezident Biden informoval prezidenta Zelenského, že tyto zbraně budou v budoucnu k dispozici, ačkoli neuvedl konkrétní datum. Pentagon však později odmítl potvrdit, zda byl Zelenskému během čtvrtečních jednání v Pentagonu dán nějaký příslib systému ATACMS.

Joe Biden již dříve odmítl ukrajinské žádosti o poskytnutí řady vojenské techniky, včetně protiletadlových raket Stinger, protilodních střel a dělostřeleckých houfnic, ale s posledním zvýšením podpory souhlasil na základě pokračujícího tlaku ze strany Kyjeva.

Střely ATACMS by mohly být pro Ukrajinu klíčové. Ukrajinským silám by umožnily zasáhnout sklady, systémy protivzdušné obrany, logistická místa a velitelská centra hluboko za ruskými obrannými liniemi. Ve Washingtonu však panují obavy, že tyto rakety, jejichž dodávky jsou omezené, by mohly rozšířit konflikt za hranice Ukrajiny nebo povzbudit Vladimira Putina k nasazení těžších zbraní proti silám Zelenského, jak uvádí deník Telegraph.

Jake Sullivan ve čtvrtek uvedl, že Biden neustále hovoří jak s vlastní armádou, tak se svými protějšky v Evropě a se samotnými Ukrajinci o tom, co je v dané fázi války na bojišti potřeba.

Deník Sky News píše, že Ukrajina již disponuje raketami Storm Shadow s plochou dráhou letu, které mají delší dolet než ATACMS. Ty však musí být odpalovány ze stíhacích letounů. Vyžadují dobré počasí a schopné letectvo. Střely ATACMS lze naopak vypouštět ze země za každého počasí z místa, které je nejblíže frontové linii, za níž se nachází cíl. To je takticky výhodné.

Navzdory poslednímu balíčku podpory, který zahrnoval tanky M1 Abrams, je Biden pod tlakem republikánů v Kongresu, aby snížil výdaje USA na podporu Ukrajiny.

Zdroj: Telegraph, SkyNews