Dobytek na jedno použití. Tak nazývá ruská armáda vojáky, kteří nechtějí nastoupit do bojů

Přidat na Seznam.cz

Ruská armáda dostala tajnou zprávu, která velitelům ruské armády nařizuje posílat do první linie přednostně ty vojáky, kteří se vyhýbají odvodu nebo mají námitky proti rozkazům. Podle dostupných informací jsou nazýváni krycím jménem dobytek na jedno použití.

Vyplývá to z uniklé nahrávky rozhovoru dvou ruských vojáků. Jeden z nich označil neposlušné vojáky za dobytek na jedno použití. Nahrávku rozhovoru získaly ukrajinské tajné služby a na svém portálu ji zveřejnil televizní kanál Nastojaščja vremja.

Na nahrávce hovoří ruský voják jménem Govorov, který působí na severním úseku frontové linie, s důstojníkem jménem Ševcov o situaci kolem náboru do armády. Prozrazuje, že existuje nařízení, podle něhož mají být problematičtí vojáci, kteří se vyhnuli mobilizaci a neuposlechli rozkazů, posíláni do úderných oddílů na frontě.

Životnost takových vojáků je pochopitelně velmi krátká a to je jeden z důvodů, proč má ruská armáda problémy s přílivem dezertérů. ,,Viděli skutečný obraz války,“ odpovídá Ševcov. ,,Stručně řečeno, neoficiální rozkaz, ani ne mezi řádky, zní, že všichni útěkáři a další budou přeřazeni na jednorázové pozice v úderných jednotkách,“ řekl na začátek svého rozhovoru Govorov.

Ten dále pokračoval a uvedl, že dobytek bude naverbován a pokud přežijí, vypořádají se s nimi po skončení války. ,,A v případě, že přežijí, vypořádáme se s nimi po vítězství. Tento dobytek bude samozřejmě naverbován, je to jednorázový kus. A co budou dělat v první linii? Budou v trestném praporu,“ pokračoval Govorov. ,,Uvidíme, jak to dopadne, jestli to vůbec přežijí,“ odpověděl Ševcov.

Zdroje: Nastojaščja vremja, Autorský text