Do USA uprchl ruský inženýr, který zná tajemství nejlepšího ruského bombardéru. Slíbil, že Američanům vyzradí vojenská tajemství

Přidat na Seznam.cz

Putinův režim dostal obrovskou ránu. Do USA zběhl ruský inženýr, který zná konstrukční tajemství bombardéru Tu-160, uvádí ukrajinská agentura Unian. Tupolev Tu-160 je chloubou ruského letectva a je to jedna z nejobávanějších zbraní Kremlu.

Bombardér podle serveru e15.cz unese až dvanáct jaderných střel, aniž by musel klesat pod rychlost zvuku. Je to největší, nejtěžší a zároveň nejrychlejší bombardovací letoun na světě.

Požádal o americký azyl a slíbil, že se s Američany podělí o všechno, co o speciálních bombardérech ví. Pracoval jako inženýr v Kazaňském leteckém závodu, který vyrábí strategické bombardéry Tu-160 a chce azyl za informace o těchto bombardérech, uvádí zpráva Celní a pohraniční ochrany USA, kterou získal deník Yahoo News.

Z Ruska do Mexika a pak do USA

Jeden z inženýrů údajně překročil koncem prosince hranici z Mexika v obrněném džípu a i se svou rodinou požádal o azyl v USA. Muž uvedl, že se obává pronásledování ze strany ruských úřadů kvůli účasti na protestech na podporu opozičního vůdce Alexeje Navalného. Muž slíbil, že za svůj azyl zaplatí důležitými informacemi o ruských vojenských letadlech. Tyto informaci mohou poskytnout Západu i Ukrajině další vojenské výhody.

„Řekl, že je stavební inženýr a že v letech 2018 až 2021 pracoval na výrobě určitého typu vojenského letadla v Tupolevově leteckém závodě v Kazani,“ píše server. Americké zpravodajské služby Rusa už dlouho vyšetřují a dospěly k závěru, že tyto důležité vojenské informace skutečně má.

Strategicky důležité informace

V posledních několika letech závod Tupolev zahájil nový rozsáhlý program výroby vylepšené verze letounu a také program modernizace stávajících letounů.

„Osoba pracující v obranném průmyslovém podniku, jako je Tupolev, by mohla mít přístup k řadě informací o obranné průmyslové výrobě, specifikacích týkajících se bombardéru Tu-160 a jeho nedávno vyvinuté moderní varianty, různých výrobních procesech, závislostech a jejich omezeních,“ řekl Michael Kofman, ředitel programu studií o Rusku v Centru pro námořní analýzy.

Zdroje: Unian, Yahoo News, e15.cz