Do ruské ofenzívy v Charkovské oblasti jsou nasazeni čečenští bojovníci

Přidat na Seznam.cz

Rusko posiluje v ukrajinské Charkovské oblasti čečenská vojenská jednotka Achmat. V pondělí o tom informoval velitel jednotky Apti Alaudinov, uvádí deník The Moscow Times.

,,Bojovníci byli přesunuti na různá místa podél celé linie dotyku, která musela být utajena,“ řekl generál Alamininov v jihozápadní ruské oblasti Belgorod.

Ruský ministr obrany Andrej Bělousov v pátek řekl, že ruským silám se podařilo zatlačit ukrajinské jednotky zpět o 8-9 kilometrů. Podle informací ukrajinské armády Rusové do Charkovské oblasti vyslali další pluky a brigády z jiných ukrajinských oblastí kvůli posílení ruských jednotek na severu Ukrajiny.

Čečenští bojovníci jsou polichoceni, že mohou být převeleni na klíčová místa, kde je jednotka Achmat také součástí útočných operací.

Podle informací velitele jednotky Alaudinova ruská armáda plánuje dokončit své bojové akce na Ukrajině v roce 2024. Čečenští vojáci se v současnosti připravují na akce, které jsou nazývány jako rozhodující.

Čečenští bojovníci na Ukrajině

Skutečný počet vojáků Ramzana Kadyrova, kteří posílili Rusy v ofenzívě v Charkovské oblasti, není znám. Podle informací samotného Kadyrova by mělo jít o tři divize. Loni v červnu šéf Čečenska potvrdil, že na Ukrajinu byly poslány dva pluky skládající se z ostřílených bojovníků, informoval server Daryo.

Podle serveru Newsweek byli čečenští bojovníci přítomni ve válce na Ukrajině již od prvních dní. Byli využíváni především jako čistkové síly nebo vojenská policie, vzdáleni od frontové linie. Pluk Achmat byl nasazen také do jedné z nejkrvavějších bitev o Bachmut, kde nahradil bojovníky Wagnerovy skupiny.

Zdroj: The Moscow Times, Daryo, Newsweek