Do italských Benátek bude vstup za poplatek a s registrací předem

Přidat na Seznam.cz

Italské Benátky chtějí více kontrolovat cestovní ruch, respektive korigovat počet turistů, kteří do města zavítají. Příští rok vedení Benátek velmi pravděpodobně zavede zkušební zpoplatnění jednodenního vstupu na území města. Navíc se návštěvníci budou muset registrovat předem.

Poplatek se bude týkat všech návštěvníků starších 14 let, píše server BBC. Městská daň bude 5 eur, tedy zhruba 123 korun. Benátky patří mezi nejnavštěvovanější evropská města, a tak trpí nadměrným turistickým ruchem nejvíce. Turisté se budou muset pomocí systému registrovat předem, ale detailní informace zatím nejsou k dispozici.

Poplatek ve výši 5 eur se bude vztahovat pouze na turisty, kteří ve městě budou jeden den, tedy nebudou přespávat. „Našim cílem je to, aby k nám turisté cestovali i mimo hlavní sezonu. Chceme poplatek otestovat a v případě potřeby jej vylepšit. Nemůžeme diskutovat dalších čtyřicet let o tom, co by pro naše město bylo nejlepší,“ poznamenal jeden ze zastupitelů.

Server Anews uvedl, že Benátky mají rozlohu pouze 7,6 kilometru čtverečných, nicméně podle italského statistického úřadu do města zavítalo v roce 2019 téměř 13 milionu turistů. V příštích letech by se počet turistů měl znovu dostat k této hodnotě.

Na začátku tohoto roku UNESCO uvedlo, že město by mělo být zařazeno na seznam ohrožených památek světového dědictví. Hrozí, že vlivem klimatických změn a masového turismu dojde k jeho nevratným změnám.

V roce 2021 byl velkým výletním lodím zakázán vjezd do historického centra Benátek kanálem Giudecca poté, co jedna loď narazila do přístavu. Kritici také tvrdili, že lodě způsobují znečištění a podemílají základy města, které trpí pravidelnými záplavami.

Zdroj: BBC, Anews