Do bitvy o Vovčansk Rusové nasadili až 5 praporů

Přidat na Seznam.cz

V charkovském směru zůstává operační situace složitá a dynamicky se měnící, uvádí portál Armyinform.

Probíhají boje o pohraniční město Vovčansk. Rusové použili k útoku na město značné síly, skládající se až z pěti praporů a bez ohledu na vlastní ztráty. Ruští útočníci ztratili více než 100 vojáků za den – byli zabiti v tomto směru. Během dne provedli Rusové v různých směrech 22 útoků, 14 z nich stále pokračuje.

„Byla naplánována opatření ke zničení nepřítele, který zasáhl do naší obrany. Naši obránci vedou obranné operace, způsobují nepříteli škody palbou a hojně využívají bezpilotní letecké systémy k průzkumu a cíleným úderům, aby způsobili maximální ztráty. Ke stabilizaci situace jsou nasazovány zálohy. Při stanovení úkolů pro vojáky je jednou z hlavních priorit záchrana životů našich vojáků,“ uvádí se v prohlášení generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny. Podle generálního štábu má nepřítel v současné době taktický úspěch, píše server LB.

Od 10. května bylo hlášeno masivní ostřelování Vovčanska a dalších pohraničních osad. Téhož dne prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusové zahájili v Charkovské oblasti protiofenzívu. Od té doby se Rusové snaží postupovat a obránci kladou odpor. Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandr Syrskyj rovněž dříve poznamenal, že situace v Charkovské oblasti zůstává napjatá. Nepřítel aktivně útočí na ozbrojené síly Ukrajiny z několika směrů, aby postoupil hlouběji do území.

Dne 12. května bylo z pohraniční oblasti Charkovské oblasti evakuováno více než 4 500 civilistů.

Zdroj: Armyinform, LB