Diskriminace v práci je v Česku častá. Podle pohlaví, věku i orientace
Diskriminace na pracovišti zůstává problémem, se kterým se v České republice setkává více jak čtvrtina zaměstnanců. To vyplývá z nedávného průzkumu agentury STEM. Nejčastěji se jedná o genderovou a věkovou diskriminaci, a to jak co se týče příležitostí, tak platu, píše server Lidovky.cz.
Někteří zaměstnanci uvádějí i nevhodné nebo nepříjemné chování ze strany nadřízeného, včetně arogance, hrubého jednání a vulgarit. Toto extrémní chování popisuje jedno procento dotázaných, což představuje 40 000 lidí. S nějakou formou diskriminace od přímého nadřízeného se ale setkalo 28 % respondentů a jen 49 % uvedlo výslovně, že nikoliv.
Ženy mají méně peněz a jsou na nižších pozicích – stejně jako gayové
Podle ředitelky personální agentury Grafton Recruitment je problémem omezený kariérní růst i nerovné odměňování mezi muži a ženami. Tato nerovnost se odráží i na nízkém podílu žen ve vrcholovém vedení firem. Dokonce 70 % českých firem s obratem přes miliardu korun nemá ve svém vedení ani jednu ženu.
Diskriminace však nepostihuje jen ženy. Cizinci, lidé jiné barvy pleti, zaměstnanci s menšinovou sexuální orientací také čelí nerovnému zacházení. Podle Petra Doudy z Randstad Česká republika uvedlo 41 % respondentů s menšinovou orientací, že se na pracovišti setkali s diskriminací, která negativně ovlivňuje jejich kariérní postup.
Mluvit o mzdě je tabu
Průzkum ukazuje, že 28 % zaměstnanců vnímá nespravedlnost ze strany svého nadřízeného, ať už se to děje přímo jim, nebo jsou svědky diskriminačního chování vůči jiným. Tajnosti kolem ohodnocení, které jsou běžné v mnoha firmách, často vedou k netransparentnosti a nedůvěře. Zároveň znamenají, že zaměstnanci nemají argumenty pro zvýšení platu ani představu o možnostech jeho růstu.
Starší zaměstnanci mají méně příležitostí
Starší zaměstnanci, zejména ti nad 59 let, často mají méně příležitostí k profesnímu rozvoji. Zaměstnanci ve věku 45–59 let se nejčastěji setkávají s diskriminací při žádosti o úpravu pracovní doby, přičemž starší generace jsou často vnímány jako méně schopné se přizpůsobit novým technologiím a pracovním výzvám.
Zdroj: STEM/MARK, Lidovky.cz