Diplomat promluvil o Putinovi: Podle něho ho budou podřízení podporovat, dokud bude u moci

Přidat na Seznam.cz

Ruského prezidenta Vladimira Putina od začátku války na Ukrajině pronásledují zvěsti o jeho špatném zdravotním stavu. Ačkoli Kreml mlčí, podle bývalého diplomata ruská elita dobře ví, jak to s Putinovým chatrným zdravím je.

A jak je to s podporou války na Ukrajině ve vlastních řadách Vladimira Putina? I po roce války může ruský diktátor jen stěží poukázat na nějaké pozoruhodné úspěchy. Boris Bondarev, ruský diplomat, který dobrovolně odstoupil kvůli ruské invazi na Ukrajinu, nedávno hovořil pro deník Newsweek o válce na Ukrajině a zhodnotil chování a myšlení kremelské elity.

Podle jeho odhadu dobře vědí, že s Putinem něco není v pořádku. Přesto je Bondarev přesvědčen, že proti ruskému prezidentovi nezakročí. V současné době pro něj neexistuje žádná alternativa. ,,Myslím, že tito lidé jsou velmi frustrovaní z toho, co se děje, ale nemyslím si, že jsou odhodláni se této politice postavit,“ řekl v rozhovoru pro deník Head Topic bývalý ruský diplomat, který v letech 2019-2022 působil v Ženevě.

,,Myslím, že ti nejvlivnější a nejinformovanější lidé si uvědomují, že něco není v pořádku.“ Přesto budou sloužit a podporovat Vladimira Putina, dokud bude u moci, a zmírňovat jeho zločiny nebo mu pomáhat, aby mu prošly. ,,Možná jsou velmi nešťastní a mají obavy z budoucnosti, ale zároveň si myslím, že si nedokážou představit svou budoucnost bez Putina. Myslím, že bez Putina by byli úplně ztraceni. Cítí, že bez Putina, bez jeho ochrany, bez jeho autority budou odkázáni sami na sebe,“ pokračuje Boris Bondarev, jehož slova cituje Daily Star.

Zdroje: Newsweek, Daily Star, Head Topic