Dilema Kremlu. Má cenu držet ještě Putina u moci?

Přidat na Seznam.cz

Hlavní představitelé Kremlu si kladou zásadní otázku. Je lepší držet ještě Putina u moci a čelit tak katastrofální porážce ruské armády a riskovat tak občanskou válku nebo se ho zbavit a zahájit dialog se západem?

Jednota není tak silná jako před časem. Katastrofální průběh války vyvíjí čím dál tím větší tlak na ruské politické vedení. Podle deníku JapanTimes už na Rusko tvrdě doléhají následky západních sankcí a v případě porážky vyvstává riziko trestního stíhání za válečné zločiny. Putin už se tak nemůže spoléhat na stoprocentní loajalitu svých spolupracovníků.

Putinovo okolí tak má dvě možnosti. Ukončit válku co nejdříve a zahájit jednání se západem nebo nadále následovat Putinovo válečné běsnění a vzít tak na sebe zodpovědnost za veškeré důsledky, které válka přináší.

Podle některých odborníků si úplný kolaps Ruska nepřeje ani západ, který má zájem na tom, aby po nějaký čas zůstalo u moci aktuální ruské vedení, které se postará o organizované stažení všech vojsk z ukrajinského území. Západ si je dobře vědom, že totální porážka Ruska by vedla k občanské válce, nad kterou by neměl žádnou kontrolu, informuje CNBC.

Pokud se tedy ruská elita zaslouží o svržení Putina, dostane se jim záruk na lepší zacházení a budou si moci nadále užívat moci a bohatství. Pokud tak neučiní, budou považováni za válečné zločince.

V Kremlu už pochopili, že je válka ztracená. Najdou však dostatek odvahy ke svržení Vladimíra Putina?

Zdroj: Japantimes, CNBC