Diktátor Putin chce válku proti NATO. Jeho cílem je dobýt Polsko, Maďarsko i Německo, domnívá se ruský politolog

Přidat na Seznam.cz

Profesor Grigorij Judin říká, že imperialistické ambice Vladimira Putina sahají dál, než k obnovení Sovětského svazu s přírůstkem jedné země. Diktátor chce prý vytvořit novou železnou oponu, za kterou bude zavřených několik svobodných zemí – včetně států NATO a EU, uvedl politolog pro server Bild.

Podle ruského experta si chce Putin podrobit celou východní Evropu, včetně Polska, Maďarska a bývalého východního Německa. Chce obnovit starou Varšavskou smlouvu, uvádí deník Daily Mail, který celé interview přeložil.

Varšavská smlouva

Varšavská smlouva byla obranná a bezpečnostní dohoda, která v sovětské éře pomohla Moskvě udržet země východní Evropy pod svou železnou pěstí. Podle Putinovy logiky nemůže existovat Sovětský svaz bez Varšavské smlouvy. „Takovou ideologii si Putin představuje,“ prohlásil Judin, který je profesorem na Moskevské škole sociálních a ekonomických věd.

Falešná suverenita a válka proti NATO

Diktátor prý Polsko, Maďarsko a další země považuje za země na hraní – za loutkové země, které by si mohly i nadále myslet, že mají suverenitu. Ve skutečnosti by však byly pod ruskou kontrolou.

Podle politologa se Putin chystá na velkou válku proti NATO, v níž je pohlcení Moldavska a Ukrajiny pouze předkrmem. „Je naprosto jasné, že právě sem mířil Putin na konci roku 2021, když bez obalu varoval, že NATO by mělo odejít z východní Evropy, jinak bude válka,“ prohlásil Judin a dodal, že Putin dělá přesně to, co slíbil.

Zdroje: Bild, DailyMail, redakce