Desetitisíce lidí protestují proti cestovnímu ruchu na Kanárských ostrovech. Chtějí, aby úřady omezily počet návštěvníků

Přidat na Seznam.cz

Desetitisíce lidí protestují po celých Kanárských ostrovech, aby vyzvali k urychlenému přehodnocení strategie cestovního ruchu na španělském souostroví a ke zmrazení počtu návštěvníků s argumentem, že desítky let starý model způsobil, že život obyvatel je finančně neúnosný a neudržitelný z hlediska životního prostředí, píše deník The Guardian.

Demonstranti, kteří se shromáždili pod heslem „Kanárské ostrovy mají své hranice“, zaplnily ulice hlavních měst na všech sedmi ostrovech souostroví, píše deník France24. Podle odhadů se k protestům připojilo 57 000 lidí, uvedla španělská média s odvoláním na zástupce ústřední vlády na ostrovech.

Co požadují místní obyvatelé

„Nejsme proti cestovnímu ruchu,“ řekla jedna z demonstrujících žen jménem Rosario Correo. „Žádáme, aby změnili model, který umožňuje neomezený růst cestovního ruchu.“ V loňském roce navštívilo Kanárské ostrovy 16 milionů lidí, což je více než sedminásobek počtu obyvatel, který činí přibližně 2,2 milionu.

„Jsme unaveni z přelidnění, z nízkých platů, z toho, že nemáme kde bydlet a vidíme, jak naši půdu kupují cizinci, protože mají peníze na to, aby koupili půdu našich prarodičů, kterou si my nemůžeme dovolit,“ řekla 59letá učitelka Nieves Rodrigues Riverová.

Neustálý příliv návštěvníků zhoršuje krizi bydlení tím, že zvyšuje nájmy, řekl 22letý student Antonio Samuel Diaz Garcia. „Jsme svědky invaze prázdninových domů do našich vesnic, což zvyšuje nájmy a mladým lidem, jako jsme my, stále více ztěžuje odchod z domova,“ řekl. „Jsme také svědky toho, jak turismus ničí zdejší biologickou rozmanitost.“

Protesty proti turistice se v posledních měsících zvyšují po celém Španělsku, druhé nejnavštěvovanější zemi světa. Nutí úřady, aby se snažily sladit zájmy místních obyvatel a lukrativního odvětví, které tvoří 12,8 % španělské ekonomiky.

Zdroj: The Guardian, France24