Dejte nám další tři oblasti a můžeme jednat, vzkazuje ruský senátor Kyjevu

Přidat na Seznam.cz

Aby bylo možné zahájit mírová jednání s Ukrajinou, musí Kyjev předat Rusku Mykolajivskou, Oděskou a Charkovskou oblast. V rozhovoru to uvedl člen zahraničního výboru Rady Ruské federace Sergej Cekov.

Kyjev loni na podzim vytlačil ukrajinskou ofenzívou ruské okupanty z Charkovské a Mykolajivské oblasti. Oděská oblast je častým terčem raketových a dronových útoků, ale Moskva se zatím ani nepokusila o výsadek v černomořském regionu. Dohromady se tyto tři regiony rozkládají na ploše asi 90 tisíc kilometrů čtverečních, což je téměř dvakrát více než Slovensko.

Senátor zastupující v horní komoře ruského parlamentu Moskvou anektovaný Krym vyjádřil pochybnosti o brzkém a veřejném souhlasu Ukrajiny s jednáním. Poznamenal však, že pokud by se Kyjev těchto území vzdal, bylo by možné zahájit dialog. Přitom by podle něj ukrajinská strana musela vyjádřit vlastní připravenost k jednání.

„To může být výchozím bodem pro jednání,“ řekl Cekov zpravodajskému portálu URA.news. „Současně z agendy není odstraněna demilitarizace, denacifikace, neutrální status,“ připomněl cíle, které si stanovil šéf Kremlu Vladimir Putin, když 24. února loňského roku zahájil ozbrojenou invazi na Ukrajinu. „Až na to budou připraveni, nabídnou jednání,“ dodal senátor.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v těchto dnech zopakoval, že v současné době neexistuje žádný základ pro dialog s Ukrajinou. V pravidelném nedělním pořadu Moskva, Kreml, Putin na státní televizi Rossija 1 poznamenal, že Kyjev není připraven zasednout k jednacímu stolu a ukrajinské úřady Moskvu nekontaktují.

„Nyní neexistuje žádný, ani chatrný základ pro to, abychom navázali alespoň nějaký dialog. Vidíme: za A – neochota režimu, za B – nepřipravenost, za C – zákaz ze strany vůdců režimu, řečeno bez jakéhokoli diplomatického vykrucování. Proto nyní neexistují žádné předběžné podmínky pro jednání,“ řekl Peskov, jak uvádí deník NV. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov zase minulý týden prohlásil, že Kyjev nepotřebuje prostředníky pro dialog s Moskvou, pokud se cíle ruské speciální operace nezmění.

Zdroje: NV.ua, URA.news, Telegram