Toto je nejjednodušší způsob, jak vás příbuzní mohou obrat o dědictví. Braňte se takto, radí právník
Většina z nás si neuvědomuje, jak snadno můžeme být připraveni o svůj zákonný podíl na dědictví, zvlášť když se dostatečně nechráníme. Právní experti přitom varují, že existuje několik běžných triků, pomocí kterých vás mohou příbuzní obejít a získat tak neprávem váš díl na pozůstalosti.
Dědictví bývá citlivým a složitým tématem, protože většinou přichází v době, kdy stále ještě truchlíme nad odchodem blízkého člověka. Nicméně vyřešit se musí. Zvlášť v rodinách, kde panují neshody, se ale může jednat o opravdu traumatický a bolestivý zážitek. Znesváření příbuzní neváhají využít jakéhokoli triku, aby druhou stranu připravili o její zákonný podíl na dědictví. Jak se proti tomu bránit vám přiblížíme v následujících řádcích.
Nejčastější způsoby, jak můžete přijít o dědictví
- Sepsání nové závěti bez vědomí zainteresovaného
Zejména starší lidé, kteří navíc trpí na zdravotní problémy, mohou být náchylnější k manipulaci ze strany svých příbuzných k tomu, aby závěť změnili v jejich prospěch. Tím ostatní dědice „šikovně“ vyřadí ze hry. Pokud situace dojde do extrému, může se jednat dokonce o podvržení nebo falšování dokumentů. Taková činnost je sice trestná, ale také velmi obtížně prokazatelná.
- Darování majetku za života
Další velmi častý způsob, jak si neprávem přivlastnit dědictví. Opět tu přichází na scénu manipulace a nátlak na člověka, který majetek vlastní. Příbuzní na takového člena rodiny tlačí ještě za jeho života, aby majetek přepsal pouze na ně. Tím na něj totiž získávají výhradní právo, protože takto přepsaný majetek již po smrti zůstavitele nebude součástí dědického řízení.

- Nezapsání majetku do dědického řízení
Taková situace může nastat u majetku, který není řádně evidovaný v katastru nemovitostí, či u finančních prostředků na zahraničních účtech, o kterých někteří z právoplatných dědiců nemají ponětí. Majetek tak může zůstat skryt nebo může být účelově neuveden v dědickém řízení. Hlavní myšlenkou tohoto jednání je oficiální nerozdělení majetku mezi všechny dědice.
- Zneužití institutu vydědění
Často se říká, že rodinu si člověk nevybírá. A tohle rčení obzvlášť platí při rozdělování dědictví. Někteří příbuzní se totiž mohou uchýlit k přesvědčování zůstavitele, aby některého z členů rodiny vydědil na základně falešných obvinění či uměle vytvořených konfliktů. Pokud není vyděděná osoba dostatečně dopředu informována a nebrání se právně, může snadno přijít o svůj zákonný podíl na dědictví.
4 rady, jak se bránit proti zneužití dědictví
1. Důsledně kontrolujte právní dokumenty
Věnujte čas stavu závěti a pravidelně se ujišťujte, že stále odpovídá přáním zůstavitele. Jestli nabydete podezření, že proběhly neoprávněné změny, ihned se vydejte k právníkovi pro radu. V budoucnu se vám pak určitě bude hodit uchování kopie závěti u notáře nebo v advokátní kanceláři.
2. Vyžadujte transparentnost v majetkových transakcích
Pravidelně kontrolujte vlastnické listy a ověřujte, zda nedochází k podezřelým převodům. Jestli dochází k převodu majetku ještě za života zůstavitele, dbejte na to, že k tomu došlo spravedlivě s ohledem na všechny dědice.

3. Svěřte dohled nad majetkem odborníkům
V tomto případě se určitě nevyplatí šetřit, ba právě naopak. Povolejte do svých služeb notáře nebo právního zástupce, kteří zajistí, aby všechny dokumenty byly v pořádku a dohlédnou na to, aby se s nimi nemanipulovalo. Určitě je dobrým nápadem spravovat majetek transparentně, například prostřednictvím svěřeneckých fondů či jiných právních mechanismů.
4. V případě podezření jednejte včas
Neberte ohledy na možnou nevhodnost situace a ihned jednejte. Při podezření na podvod nebo manipulaci se okamžitě obraťte na soud nebo jiné odborné instituce. V některých případech jde dokonce možné dědictví právně zpochybnit. Čím dříve začnete jednat, tím větší máte šanci na spravedlivý výsledek.
V každém případě se určitě společně shodneme na tom, že dědictví by vždy mělo být spravedlivé a mělo by respektovat přání zůstavitele. Zdá-li se vám, že ve vaší rodině dochází k nespravedlnosti, braňte se a nevzdávejte se svých práv. Je důležité je znát dřív, než nastane problém.
Zdroje: pravniprostor.cz, portal.gov.cz