Dcera Kim Čong-una podruhé na scéně. Mohla by se stát jeho nástupnicí

Přidat na Seznam.cz

Dcera severokorejského vůdce Kim Čong-una se podruhé objevila na veřejnosti, tentokrát ve společnosti raketových vědců a uniformovaných vojáků při zkušebním odpálení mezikontinentální balistické střely Hwasong-17, která má potenciál zasáhnout Ameriku.

Kimova dcera byla poprvé představena světu minulý víkend, když se objevila na fotografiích publikovaných státními médii, jak jde v bílém kabátě a červených botách ruku v ruce se svým otcem kolem obrovské rakety naložené na odpalovacím nákladním autě. Předpokládá se, že je Kimovým druhým dítětem jménem Ju Ae a je jí asi 9 nebo 10 let.

Jak informuje list Independent, v neděli se o ní severokorejská oficiální tisková agentura zmínila podruhé a označila ji za Kimovo „nejmilovanější“ nebo „vzácné“ dítě. Na fotografiích ve společnosti vědců a vojáků tentokrát pózovala v dlouhém černém kabátě a působila dospělejším dojmem, než při svém debutu.

Signál, že byla vybrána k nástupnictví

Podle některých expertů by veřejná vystoupení Ju Ae mohla znamenat, že ji otec Kim staví do pozice své potenciální nástupkyně. Nemají za náhodu, že obě sady fotografií se objevily v souvislosti se strategickými jadernými zbraněmi – korunními klenoty severokorejského národního obranného potenciálu. Brzký veřejný start Ju Ae odráží historický a politický význam, který Kim přikládá jaderné střele, jež může zasáhnout území Spojených států.

Domněnku dále podtrhuje fakt, že státní média tolik zdůrazňují Kimovu lásku k dceři, vysvětluje server Military. O Kimově soukromém životě toho není mnoho známo, spekuluje se, že má tři děti, pravděpodobně včetně prvorozeného syna. Je otázkou, zda by se v hluboce patriarchální severokorejské společnosti, které už po tři generace vládnou muži s příjmením Kim, mohla stát nástupcem žena. Pokud však Kimův syn postrádá vůdčí schopnosti, není nemožné, aby si severokorejský diktátor za vůdce čtvrté generace vybral svou druhorozenou dceru.

Severní Korea hrozí „nejsilnější strategickou zbraní na světě“

Podle jiných odborníků je předvádění Kimovy dcery jen trikem na odvedení pozornosti od rostoucího jaderného potenciálu, kterým Severní Korea hrozí světu. Jak informuje deník Mirror, Kim Čong-un označil raketu Hwasong-17 za „nejsilnější strategickou zbraň na světě“ a uvedl, že konečným cílem jeho země je vlastnit „nejmocnější strategickou sílu na světě“.

Hwasong-17 je severokorejskou raketou s nejdelším doletem, určenou k zasažení pevninské části USA. Její vypuštění bylo součástí série raketových testů, které podle Severní Koreje měly varovat před americko-jihokorejskými vojenskými cvičeními, považovanými za nácvik invaze.

Zdroj: Independent, Military, Mirror