Daří se Kremlu rozdělovat českou společnost? Dezinformátoři hrají roli užitečných idiotů, míní analytik

Přidat na Seznam.cz

Putinovi se daří zdejší společnost dělit. Naštěstí ale ne dost, říká Martin Buchtík, ředitel výzkumné agentury STEM.

Z výsledků agentury STEM vyplývá, že lidé v Česku považují za jasného viníka války na Ukrajině Rusko, ale je zde velký počet hlasů, kteří to vidí jinak. Daří se tedy Rusku zaseknout štěpící linie do naší společnosti?

Válka společnost rozděluje, ale ne dost

Sociolog Martin Buchtík se k tomu vyjadřuje v rozhovoru pro Aktuálně: „Daří. Ale dobrá zpráva je, že naštěstí ne dost. Cílem Putinovy propagandy není prosadit jednu pravdu, nýbrž vše rozmlžit. Od bezpečnostních složek víme, že Kreml podporuje vyprávěnky o tom, jak Ukrajina a NATO Rusko provokovaly; jak sankce škodí spíše běžným občanům u nás než v Rusku; nebo jak bez dohody s Putinem nelze přežít zimu. Zatím tou mlhou spousty protichůdných informací ale jako společnost procházíme celkem slušně.“

Podle Buchtíka je těch opravdu ortodoxních kolem deseti procent. „To nevylučuje ostrý politický zápas. Složitý svět si potřebujeme zjednodušovat a málokdo to umí tak dobře, jako politický marketing,“ dodává sociolog.

Dezinformátoři jako užiteční idioti

O proruských dezinformátorech a jejich taktikách, jak přilákat a oslovit lidi jsme psali v tomto článku. Mediálně nejznámějším proruským dezinformátorem je Ladislav Vrabel. Toho času zkrachovalý podnikatel, který organizuje demonstrace na podporu Ruska a peníze od svých oveček užívá k umoření svých dluhů. Aktuálně ho vyšetřuje policie.

„Lidé, kteří nenašli uplatnění v této společnosti nebo byli neúspěšní, cítili se být zhrzení, sehráli roli užitečných idiotů a pomohli infikovat společnost dezinformačním virem,“ říká datový analytik a expert na dezinformace František Vrabel pro Rozhlas (jedná se o shodu jmen s výše jmenovaným proruským dezinformátorem, pozn. redakce)

„Mezi ruskými a českými médii, které čítají asi 30 webů a které nazýváme pátou kolonou, není přímá linka. Ta je mezi ruskými zpravodajskými službami a touto pátou kolonou,“ popisuje Vrabel. U důležitých informací tak instrukce do Česka přichází přímo z ruských tajných služeb. „V dobách relativního klidu potom dezinformátoři vědí, co dělat. Cílem je totiž rozvrácení našeho ústavního demokratického systému,“ vysvětluje analytik.

Důvěra společnosti v NATO

Nicméně jak uvádí průzkumy, výrazně větší část společnosti zůstává v otázce konfliktu na Ukrajině na straně Západu a jen menšina věří dezinformacím a manipulacím. Jak ukazuje průzkum, téměř tři čtvrtiny Čechů stojí o společnou ochranu před ruským agresorem a jako garanta vidí Severoatlantickou alianci (NATO) a více než polovina vidí jistotu v členství v Evropské unii (EU).

„Bezpečnostní oblast obecně a postoj k Rusku konkrétně se nyní ukazuje jako jeden z důležitých znaků v pohledu na EU,“ míní Martin Kratochvíl, analytik sociologického ústavu STEM.  

Zdroj: STEM, zpravy-aktualne, plus.rozhlas, Pravda24