Danilov: Západ se musí rozloučit s iluzí, že Rusko bude existovat i nadále ve své současné podobě

Přidat na Seznam.cz

Pokus o státní převrat v Ruské federaci, který provedl majitel soukromé vojenské společnosti Wagner Group, celosvětově uznávané zločinecké organizace, Jevgenij Prigožin, ukázal, že Rusko není stát, který má vše pod kontrolou. Uvedl to tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov v rozhovoru pro deník Bild zveřejněném 2. července.

Podle něj musí Západ pochopit, že Rusko je roztříštěné a „neexistuje síla, která by ho dokázala udržet pohromadě“.

„Musíme se na to připravit. Mluvíme o tom už rok. Mějte na paměti, že procesy, které už v Rusku začaly, nelze zastavit. Rusko bude roztříštěné a svět se na to musí připravit,“ řekl.

Danilov poznamenal, že je již jasné, že jakákoli vojenská skupina v Rusku může jednat samostatně, zmocnit se jakéhokoli zařízení nebo jaderných zbraní. Podle něj se situace v Rusku vymkla kontrole, píše deník Gordon.

Situace by mohla přerůst ve „velmi nebezpečný výbušný proces, který bude zcela nekontrolovatelný“, řekl Danilov. Západ by se podle něj měl rozloučit s iluzí, že Rusko bude i nadále existovat ve své současné podobě.

„Kreml nemůže kontrolovat tak velké území, nemá na to schopnosti. Nemohou to ani ruské ozbrojené síly. Neexistuje žádná druhá nejsilnější armáda na světě,“ zdůraznil tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Zdroj: Bild, Gordon