„Danielo, ty už jdi taky do p*dele,“ zpražil Mirek Topolánek senátorku Danielu Kovářovou. Co dohnalo bývalého předsedu vlády k vulgarismům?

Přidat na Seznam.cz

Senátorka Daniela Kovářová začala své působení v horní parlamentní komoře dost svérázným způsobem. Navrhla, aby stát oficiálně oceňoval manželské páry, které spolu vydrží padesát let a více. To vyvolalo hodně nadzvednutých obočí, posměch, ale také ostrý slovní útok bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka na jeho Twitteru.

„A co takhle eugenika? Danielo, ty už jdi taky do prdele!“ reagoval na twitterový příspěvek senátorky, která poskytla rozhovor serveru Parlamentní listy.

Očividně se mu nezdají názory senátorky a myšlenka, že by se stát ještě více vměšoval do ryze osobních a intimních záležitostí považuje za perverzní a natolik urážlivé, že to jeho samotného donutilo sáhnout po urážkách i tykání.

Co vlastně senátorka vymyslela?

Senátorka Kovářová navrhla vytvoření zlatých, stříbrných a bronzových plaket pro manželské páry, které spolu vydrží sedmdesát, šedesát či padesát let.

V rozhovoru argumentovala tím, že na vesnicích je běžné, že starostové navštěvují devadesátileté i starší seniory a blahopřejí jim k diamantové svatbě. „Uspořádají jim malý obřad ve formě opakovaného slibu, někdy přinesou malé dárky, dítko zazpívá písničku, je to krásná a dojemná tradice, které se účastní i příbuzní a blízcí. Musí se vylít tolik agrese a sprostoty v reakci na podporu tak milé věci? To nechápu,“ pravila nevěřícně v rozhovoru.

Senátorka tak chce do této podle ní dojemné tradice zapřáhnout oficiální byrokratickou mašinerii. Jako důvod uvedla, že manželství a rodina potřebují podporu z nejvyšších míst. „Mnoho manželství končí rozvodem, hodně dětí vyrůstá v neúplných rodinách či u nesezdaných párů. Naše společnost by měla vědět, že spoluobčané, kteří spolu vydrží skoro celý život, si zaslouží být zářným příkladem. Zaslouží si úctu a oficiální uznání.“

V obcích jsou nadšení

Na otázku kdo by vybíral páry, které plaketu dostanou, odpověděla, že pro celý proces by byly klíčové obce. Informovala, že dokonce sama provedla malý výzkum, aby zjistila, zda by někdo o takový nápad vůbec stál.

„Navštívila jsem v posledním měsíci osm obecních úřadů a všude byli nápadem nadšeni, chlubili se zápisy v kronikách a fotografiemi. Takže si myslím, že ověřené návrhy mají vycházet od starostů a z radnic. Posměváčkové a vševědové nechť tedy počkají na oficiální výstup a přestanou se předhánět ve spekulacích. Nic totiž nevědí a jen ubližují. Pošpinit hezkou myšlenku je velmi jednoduché. Nechť sami předvedou, co dobrého pro svět udělali sami,“ zakončila senátorka rozhovor.

Zpátky k Topolánkovi

Agresivní výrok bývalého předsedy vlády vyvolal otázky v řadách diskutérů. „Jak s tím souvisí eugenika? Plakety jsou podle mě zbytečnost…“ napsal jeden z nich. Další Topolánkovi přednesl jeho vlastní medicínu: „Vy jste pořád stejný buran. Škoda slov.“

Třetí se ponořil do historie: „Nebyla to Vaše ministryně?“ Skoro se trefil. Daniela Kovářová skutečně byla ministryní spravedlnosti, ne však v první či druhé vládě Mirka Topolánka, ale ve vládě, která přišla hned poté. Úřad ministryně spravedlnosti zastávala ve vládě Jana Fischera do června 2010.

Zdroj: Mirek Topolánek, Daniela Kovářová, Parlamentní listy, Wikipedia