Daň z cukru. Od 1. července zavádí Itálie daň ze sladkých nebo slazených nápojů. Výrobci protestují

Přidat na Seznam.cz

Italská vláda se rozhodla odložit zavedení daně z plastů na rok 2026. Daň z cukru naproti tomu začne platit již letos v červenci, ale s polovičními sazbami pro první dva roky, píše italský liberárně-konzervativní deník Corriere della Sera.

Po čtyřech letech odkladů vstoupí 1. července 2024 v platnost daň z cukru. Pokud se na poslední chvíli nestane nějaké překvapení. Daň, která zdražuje všechny přirozeně nebo uměle slazené nápoje, měla být zavedena již v roce 2020, ale opakovaně byla odložena. Nyní ji vláda premiérky Georgie Meloniové odblokovala a zároveň snížila dočasně její sazbu na polovinu. Pro první dva roky tedy bude snížena z 10 na 5 centů za litr a z 25 na 13 centů za kilogram.

V případě daně z plastů se jedná o další z odkladů. Daň ze spotřeby jednorázových plastových výrobků používaných k balení zboží a potravin (tzv. MACSI) byla v Itálii zavedena zákonem o rozpočtu na rok 2020, ale nikdy nevstoupila v platnost. Nyní se touto vládní novelou posouvá až na rok 2026. Tato daň má pevnou hodnotu 0,45 eurocentů za kilogram prodaných plastových výrobků na jedno použití. Vyloučeny jsou kompostovatelné a recyklované plasty a veškeré zdravotnické prostředky a obaly od léčiv.

Giangiacomo Pierini, prezident ASSOBIBE, sdružení Confindustria, které zastupuje výrobce nealkoholických nápojů v Itálii, uvedl, že daň „zvyšuje zdanění o 14 % z každého litru výrobku, s cukrem i bez cukru: daň na sladkou chuť, jen několik týdnů před začátkem letní sezóny, která je pro odvětví nejdůležitější. A to po letech obtíží způsobených pandemií, která téměř zlikvidovala spotřebu mimo domov“, uvádí jeho slova deník Il Fatto Quotidiano.

Pierini k tomu dodává, že 64 % podniků v tomto odvětví jsou malé a střední podniky a že daň bude mít dopad na celý dodavatelský řetězec, od zemědělství, kde se sníží nákup ovoce, zejména citrusových plodů a cukru, až po restaurace, bary a obchody.

Zdroj: Corriere della Sera, Il Fatto Quotidiano