Další vlna koronaviru. Španělsko hlásí 36% nárůst nových případů za poslední týden

Přidat na Seznam.cz

Alarmující nárůst výskytu onemocnění covid-19 ve Španělsku, oblíbené dovolenkové destinaci mnoha Čechů, představuje potenciální hrozbu i pro Českou republiku. Během jednoho týdne v polovině léta došlo k zvýšení incidence o 36 %. Situace je obzvláště kritická u pacientů mladších pěti let, kde dosahuje 120 případů na 100 000 obyvatel.

Tato čísla uvádí deník El Independiente, podle kterého zdravotnické úřady varují, že i přes skončení pandemických podmínek je třeba dodržovat bezpečnostní opatření, zejména u starších a zranitelných pacientů. Lékaři rovněž vyzývají k zachování klidu, jelikož příznaky onemocnění jsou často podobné chřipce. Ministerstvo zdravotnictví ve Španělsku již nyní zvažuje zavedení nové posilovací vakcíny pro část populace. V posledním čase došlo k nárůstu prodeje antigenních testů na covid v lékárnách o více než 980 %, zejména v regionech Navarra a Baskicko.

Světová zdravotnická organizace upozorňuje na nový kmen koronaviru nazývaný EG.5, který je považován za subvariantu vysoce nakažlivé varianty omicron. Tento kmen nyní koluje nejen ve Španělsku, ale také v USA a Velké Británii. „Nadále existuje riziko, že se objeví nebezpečnější varianta, která by mohla vést k náhlému nárůstu případů a úmrtí,“ varoval šéf organizace Tedros Ghebreyesus, píše deník El Correo.

Vzhledem k tomu, že Španělsko je častou volbou Čechů pro letní dovolenou, je tato situace alarmující i pro nás. Nejenže může dojít k nárůstu případů po návratu z dovolené, ale také se může situace rychle změnit v případě, že by se nový kmen viru rozšířil i u nás. Je tedy třeba být na pozoru a dodržovat doporučená bezpečnostní opatření.

Zdroj: El Correo, El Independiente