Další ruský systém protivzdušné obrany Pantsir-S1 je v troskách, ukazují záběry

Přidat na Seznam.cz

Další ruský systém protivzdušné obrany krátkého dosahu Pantsir-S1 byl zničen, údajně kvůli ukrajinským úderům pomocí raket GMLRS odpálených z M142 HIMARS nebo M270 MLRS v Doněcké oblasti, píše server Defence Blog.

Pantsir-S1 v hodnotě přibližně 350 milionů korun je navržen tak, aby poskytoval protivzdušnou obranu pro vojenské a průmyslové objekty, píše server Militarnyi.

Od invaze na Ukrajinu 24. února 2022 Rusko ztratilo přibližně 21 moderních systémů protivzdušné obrany Pantsir-S1. Tento silniční mobilní systém namontovaný na nákladním vozidle obsahuje velení naváděné střely země-vzduch a dvouhlavňová 30mm automatická děla. Jeho palubní radar a infračervené senzory mu umožňují detekovat a sledovat různé vzdušné hrozby, včetně letadel, vrtulníků, dronů, řízených střel a dělostřeleckých raket.

Nedávný úder zdůrazňuje pokračující zranitelnost vysoce hodnotných ruských prostředků protivzdušné obrany uprostřed intenzivních bojů o Ukrajinu.

Pantsir-S1, navzdory své pokročilé technologii, nadále čelí významným výzvám v dynamickém a nepřátelském prostředí bojiště.

Zdroj: Defence Blog a Militarnyi