Cynismus Evropských států. Na jednu stranu Putina sankcionuje za útoky na Ukrajinu, zároveň však množství dovezeného LNG z Ruska trhá rekordy

Přidat na Seznam.cz

Evropskému regionu se nedaří zcela zbavit závislosti na ruských energetických zdrojích. Ačkoli se průtok potrubím do Evropy úplně zastavil, přeprava zkapalněného zemního plynu vzrostla od ledna o více než 40%.

Ruský LNG představuje v celkovém námořním dovozu 16% kapacity, která se dostane do evropských zásobníků. Ačkoli se to nemusí zdát jako velké množství, dokazuje to, že Bruselu se nedaří úplně odklonit od závislosti na ruském exportu, informuje deník FinancialTimes.

Odborníci se obávají, že je to jedna ze zbraní, která Putinovi ještě zbývá a kterou svým způsobem může Evropu vydírat. Pokud by se export ruského LNG přesměroval do zemí jako je Bangladéš nebo Pákistán, a zároveň pozastavil dodávky do Evropy, získal by jistou politickou výhodu. Brusel by byl nucen nakoupit tuto surovinu na výrazně dražším spotovém trhu.

Většina evropských zemí sankce na dovoz ruského LNG neuplatnila z důvodu jeho vysokého významu pro energetickou bezpečnost. Podle údajů Energy.ec oproti loňskému roku činí nárůst takto dovezeného plynu o celých 42%. Většina končí ve Francii, Španělsku, Belgii a Nizozemsku.

Politické špičky tento fakt omlouvají tím, že je pořád lepší nakupovat LNG od Ruska jako EU, než aby si dodávky domlouvaly jednotlivé státy a docházelo tak k podkopávaní evropské jednoty.

Zdroj: Financialtimes, Energy.ec