Čtyři američtí učitelé byli zraněni při útoku nožem v Číně

Přidat na Seznam.cz


Čína Čtyři američtí vysokoškolští instruktoři byli pobodáni při návštěvě rušného veřejného parku v Číně, což je ojedinělý případ násilného trestného činu proti cizincům v mocném bezpečnostním státě jako je Čína.

Pedagogové z Cornell College, soukromé vysoké školy svobodných umění v USA, byli zraněni v pondělí, když se účastnili partnerského programu s univerzitou Beihua ve městě Jilin v severovýchodní Číně. „Byli jsme v kontaktu se všemi čtyřmi instruktory a během této doby jim pomáháme,“ uvedl v prohlášení prezident Cornell College Jonathan Brand a dodal, že se programu nezúčastnili žádní studenti.

Záběry údajně zachycující následky útoku za denního světla, které se v pondělí objevily na čínských sociálních sítích, ale byly rychle cenzurovány, ukazují dva muže a ženu ležící na zemi pokryté velkými krvavými skvrnami, obklopené přihlížejícími.

Podrobnosti útoku, včetně motivu a totožnosti útočníka nebo útočníků, zůstaly v úterý nejasné a čínské úřady se incidentem zatím nezabývaly. CNN geolokovala video z útoku v parku Beishan, který je vzdálený zhruba půl hodiny jízdy od univerzity Beihua.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že ví o zprávách o incidentu pobodání v Číně a situaci monitoruje. Útoky nožem nejsou v Číně neobvyklé, neboť země kontroluje zbraně. Čína ovšem čelí záplavě útoků nožem na veřejných místech, včetně škol a nemocnic. Veřejné útoky proti cizincům jsou však vzácné.

Pondělní útok v Ťi-linu přichází v době, kdy se Čína snaží přilákat zahraniční návštěvníky po třech letech přísných hraničních kontrol covid-19. Přichází také uprostřed snah o posílení vzdělávacích výměn se Spojenými státy, protože obě země se snaží stabilizovat své napjaté vztahy.

Partnerský program vysokých škol

Cornell College zahájila partnerství s Beihua University v roce 2018, což znamená, že čínská instituce poskytne finanční prostředky pedagogům ze školy v Iowě, aby mohli cestovat a žít v Číně a vyučovat část kurzu v oblastech informatiky, matematiky a fyziky po dobu dvou týdnů, uvádí deník The New York Times.

Dle deníku Global Times patří Čína mezi země s nejnižší kriminalitou, částečně díky přísným kontrolám zbraní a silnému masovému sledování. Nadále však čelí masovému pobodání na veřejných místech. V květnu byli dva lidé zabiti a dalších 21 zraněno při útoku nožem v nemocnici v jihozápadní provincii Jün-nan.

V loňském roce bylo šest lidí zabito a jeden zraněn při ranním incidentu pobodání před mateřskou školou v jižní provincii Kuang-tung. A při pobodání v roce 2022, rovněž v mateřské škole, bylo zraněno 6 osob a 3 lidé zabiti ve východní provincii Ťiang-si.

Zdroj: CNN, Global Times, The New York