Čínská sonda poprvé přistála na odvrácené straně Měsíce

Přidat na Seznam.cz

Měsíční sonda Chang’e-6 bude první, která odebere vzorky ze zřídka zkoumané oblasti povrchu.

Dle deníku The Telegraph sonda Chang’e-6 přistála v obrovské pánvi South Pole-Aitken Basin, jednom z největších známých impaktních kráterů ve sluneční soustavě, uvedla čínská agentura Xinhua s odvoláním na Čínský národní vesmírný úřad. Mise začala 3. května.

Nyní, když sonda přistála, se pokusí nabrat měsíční půdu a horniny a provést další experimenty v oblasti přistání. Tento proces by měl být dokončen do dvou dnů, uvedla agentura Xinhua. Sonda bude používat dvě metody sběru – vrták pro sběr vzorků pod povrchem a robotické rameno pro sběr vzorků z povrchu.

Pak se musí pokusit o bezprecedentní start ze strany Měsíce, která je vždy odvrácena od Země. Vědci tvrdí, že temná strana Měsíce je pro výzkum velmi slibná, protože její krátery jsou méně pokryty dávnými lávovými proudy než strana blízká Zemi. Materiál získaný z temné strany Měsíce může lépe objasnit, jak se Měsíc vůbec zformoval.

Plány na realizaci čínského „vesmírného snu“

Peking v uplynulém desetiletí vložil do svého vesmírného programu obrovské prostředky a zaměřil se na řadu ambiciózních projektů ve snaze zmenšit náskok dvou tradičních vesmírných velmocí – Spojených států a Ruska. Dosáhl několika významných úspěchů, včetně vybudování vesmírné stanice Tiangong neboli „nebeského paláce“.

Peking vysadil robotická vozítka na Marsu a Měsíci a Čína je teprve třetí zemí, která nezávisle vyslala člověka na oběžnou dráhu. Čína chce do roku 2030 vyslat na Měsíc misi s posádkou a plánuje vybudovat na povrchu Měsíce základnu, informuje deník The Guardian. Také Spojené státy plánují do roku 2026 vyslat na Měsíc astronauty prostřednictvím své mise Artemis 3.

Zdroj: The Telegraph, The Guardian