Čínská policie při protestech zbila a kopala zpravodaje BBC, aby ho ochránila před nákazou covidem

Přidat na Seznam.cz

V Číně pokračují masové protesty v reakci na vládní restrikce, které mají zamezit šíření nemoci covid-19. Dění v komunistické zemi sleduje mnoho světových reportérů. Zpravodaj BBC byl při monitorování jednoho takového protestu zatčen čínskou policií na několik hodin a byl dokonce fyzicky napaden.

Reportér britské veřejnoprávní televize byl zadržen v neděli během protestů v Šanghaji. Ty se v poslední době neomezují jen na protikoronavirová opatření, ale provázejí je také hesla za svobodu. Podle informací The Guardian byl novinář propuštěn na svobodu až po několika hodinách. Ve vězení čelil fyzickému násilí, kde ho policisté bili a kopali.

„BBC je mimořádně znepokojena kvůli zacházení s naším novinářem Edem Lawrencem, který byl zatčen a spoután, když pokrýval protest v Šanghaji,“ uvedl mluvčí BBC. „To se stalo v situaci, kdy pracoval jako akreditovaný novinář.“

Šanghaj je jedno z mnoha měst, které čelí protestům proti koronavirovým opatřením, doplňuje Euronews. Nepokoje propukly po smrtícím požáru továrny na západě Číny. BBC také informuje, že útokům policie čelilo více přítomných zpravodajů. Podle vyjádření čínské policie, byl novinář zatčen z důvodu, aby ho ochránila před možnou nákazou nemocí covid-19.

Britské Ministerstvo zahraničí již požádalo čínského velvyslance o vyjádření k nastalé situaci.

Zdroj: The Guardian, Euronews