Čínská dvojice chtěla založit na ostrově „stát ve státě“. Teď čelí obvinění ze spiknutí

Přidat na Seznam.cz

Čínský pár podplácel poslance a úředníky, aby mohl na Marshallových ostrovech v Tichém oceánu zřídit polo-autonomní správní oblast, která by se stala daňovým rájem, nepodléhala by některým zákonům a zároveň by sloužila jako místo pro praní špinavých peněz, jak píší BBC News.

Americké úřady toto jednání považují za narušení svrchovanosti samostatného státu. Číňané jménem Cary Yan a Gina Zhou, jsou tak obviněni z těžkých zločinů. Současná vláda Marshallových ostrovů se k případu nevyjadřuje navzdory silnému nátlaku opozice.

Podle amerických prokurátorů se dvojice svou úplatkářskou činností podílela na tom, aby se mezi lety 2018 a 2020 projednával v parlamentu Marshallových ostrovů návrh na zřízení zvláštní administrativní zóny, na niž by se z podnikatelských důvodů nevztahovaly určité zákony. Někteří poslanci tento návrh podpořili poté, co obdrželi podezřelé platby ve výši až 22 000 amerických dolarů, v přepočtu asi 528 000 korun.

Návrh v parlamentu dlouhou dobu narážel na vytrvalý odpor tehdejší prezidentky Hildy Heineové. Ta obvinila své oponenty z toho, že pracují ve prospěch zájmů Číny a snaží se na úkor republiky vytvořit „stát ve státě“.

V roce 2019 však Heineová prohrála volby a nový parlament tak v roce 2020 koncept podpořil. Jenomže ještě téhož roku se podařilo pana Číňany zadržet v Thajsku. USA je obvinila z korupce, praní špinavých peněz a úplatkářství. Minulý týden byli vydáni do rukou amerických úřadů.

Americké úřady dále uvádějí, že hlavním účelem polo-autonomní správní oblasti bylo přilákat skrze snížené imigrační omezení zahraniční investory a vytvořit zde pro ně lukrativní daňový ráj s možností praní špinavých peněz.

Podle časopisu The Guardian vyzvala v pondělí bývalá prezidentka Heineová současnou vládu ostrova, aby se kauzou zabývala. Rovněž trvala na tom, aby byla zveřejněna totožnost všech zkorumpovaných vládních představitelů, kteří byli do spiknutí zapojeni.

Zdroj: BBC News, The Guardian