Číňany nechtěli pustit do Ruska. Pět čínských občanů bylo několik hodin vyslýcháno. Peking požaduje od Moskvy vysvětlení

Přidat na Seznam.cz

Čínské velvyslanectví uvedlo, že pět čínských občanů bylo na hranicích několik hodin vyslýcháno a nebylo jim umožněno vstoupit do Ruska. Peking požadoval od Moskvy vysvětlení

Čínské velvyslanectví v Rusku uvedlo, že ruské orgány činné v trestním řízení vyslýchaly na hranicích několik hodin pět čínských občanů a nedovolily jim vstoupit do země, informuje deník Politico a deník GlobalTimes. Velvyslanectví označilo takové jednání za „kruté“. Uvádí se to v prohlášení diplomatů na čínské sociální síti WeChat.

Podle velvyslanectví se 29. července pět čínských občanů snažilo dostat do Ruska z Kazachstánu. Na hranicích byli „opakovaně vyslýcháni po dobu čtyř hodin“ a poté jim byl vstup odepřen. Jejich turistická víza byla zrušena, tvrdí diplomaté.

„Brutální a nepřiměřené jednání ruských donucovacích orgánů v souvislosti s tímto incidentem vážně porušilo legitimní práva a zájmy čínských občanů,“ uvedli.

Velvyslanectví uvedlo, že po zhlédnutí videozáznamu incidentu zaslalo ruskému ministerstvu zahraničí, Federální bezpečnostní službě a Pohraniční stráži prohlášení, v němž požaduje vysvětlení incidentu a „záruku, že se podobné incidenty nebudou v budoucnu opakovat“.

„To je v rozporu s celkovým obrazem čínsko-ruského přátelství a rostoucím trendem přátelských výměn mezi zeměmi,“ uvedlo velvyslanectví.

Ruská strana se k incidentu zatím nevyjádřila.

Zdroj: GlobalTimes, Politico