Čína zahájila velká vojenská cvičení u pobřeží Tchaj-wanu

Přidat na Seznam.cz

Cvičení probíhají v Tchajwanském průlivu a potrvají do 24. května. Uvádí se, že účelem manévrů je prověřit skutečné bojové schopnosti čínských jednotek.

Čína zahájila dva dny vojenského cvičení počínaje čtvrtkem kolem Tchaj-wanu v tom, co nazvala „přísným trestem“ svým odpůrcům na samosprávném ostrově poté, co se nový tchajwanský prezident při nástupu do úřadu zavázal bránit svou suverenitu.

Tchaj-wan reagoval vážně a uvedl, že výzbroj jeho sil je v plné pohotovosti a připravena odrazit útoky z Číny. Tchajwanská armáda v reakci na čínská cvičení přepravuje k pobřeží nadzvukové protilodní střely Hsiung Feng III (HF-3).

Peking tvrdí, že ostrov je součástí čínského národního území a Lidová osvobozenecká armáda téměř denně vysílá námořní lodě a válečná letadla do Tchajwanského průlivu a dalších oblastí kolem ostrova, aby oslabila obranu Tchaj-wanu a snažila se zastrašit jeho obyvatele, kteří pevně podporují jejich faktickou nezávislost, píše deník ABCnews.

Cvičení bylo první podstatnou reakcí Číny na pondělní přísahu prezidenta Lai Ching-teho, který se Pekingu nelíbí. Laiova strana prosazuje oddělený status Tchaj-wanu od Číny a ve svém pondělním inauguračním projevu slíbil, že tchajwanskou demokracii ochrání před čínským tlakem.

Čína, která si nárokuje Tchaj-wan jako své území, reagovala na projev pana Laie především ostrou kritikou. Ve čtvrtek však svou reakci vystupňovala oznámením, že provádí námořní a letecká cvičení, která obklíčí Tchaj-wan a přiblíží se k tchajwanským ostrovům Kinmen, Matsu, Wuqiu a Dongyin v Tchajwanském průlivu, uvedl New York Times.

Čína neuvedla, kolik letadel a lodí do cvičení nasazuje, ale poslední velké cvičení na více místech v okolí Tchaj-wanu, které Čína uskutečnila, proběhlo v dubnu loňského roku v reakci na návštěvu Tchaj-wanu bývalým předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym.

Zdroj: ABCnews, New York Times