Čína se připravuje na válku s Tchaj-wanem, varuje tchajwanský ministr zahraničí

Přidat na Seznam.cz

Čína v okolí Tchaj-wanu provedla několik vojenských cvičení – simulovala koordinované a přesné údery. Toto jednání v rozhovoru pro CNN odsoudil tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu. Varoval, že se Čína připravuje k zahájení války.

„Podívejte se na jejich vojenská cvičení a jejich rétoriku. Zdá se, že se připravují na válku proti Tchaj-wanu,“ řekl Wu. Tchajwanská vláda se podle něj dívá na čínskou vojenskou hrozbu jako na něco, co nelze akceptovat. Očividné přípravné snahy Číny odsoudil.

Podle odhadů amerických zpravodajských služeb dal čínský prezident Si pokyn armádě, aby byla připravena zasáhnout do roku 2027. Joseph Wu vyjádřil důvěru v míru tchajwanské přípravy bránit se takovému útoku.

Trénink útoku

Cvičení zřejmě poprvé simulovalo údery čínského námořnictva na Tchaj-wan, a to za použití letadlových lodí. Fotografie zveřejněné japonským sborem náčelníků štábů zřejmě ukazují, jak čínská letadlová loď Šan-tung vypouští stíhačky v Tichém oceánu východně od Tchaj-wanu během současného kola cvičení v okolí ostrova, což by znamenalo, že Čína poprvé simulovala údery válečných letadel na Tchaj-wanu.

Peking zahájil tato cvičení v sobotu, den poté, co se tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen vrátila z desetidenní návštěvy Střední Ameriky a USA, kde se setkala s předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym a dalšími americkými zákonodárci.

Co na to francouzský prezident

Čínští představitelé označili tato cvičení za vážné varování před spolčením tchajwanských separatistických sil s vnějšími silami a za nezbytný krok k obraně národní svrchovanosti a územní celistvosti.

Zatímco představitelé Tchaj-wanu věří, že jim Západ pomůže, tak například francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že není v zájmu EU, aby se do konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanem zapojovala.

Podle něj má Evropa zachovat nezávislost vůči USA i Číně, uvádí zpravodajské médium Spotlight on China, které se zaměřuje na zprávy týkající se Číny. Podle serveru Visegrád 24 také Macron v projevu prohlásil, že začíná nová éra evropské nezávislosti vůči geopolitickým gigantům, jako jsou Čína nebo USA.

Zdroje: CNN, Spotlight on China, redakce, Visegrád 24