Čína se obrací na soukromé hackery a zasahuje proti online aktivistům kvůli výročí protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989
Čínská vláda každoročně před oslavami masakru na náměstí Nebeského klidu 4. června zpřísňuje cenzuru internetu, aby potlačila domácí diskusi o této události.
Kritici, disidenti a mezinárodní skupiny očekávají ve dnech a týdnech předcházejících výročí nárůst kybernetické aktivity, od e-mailů se škodlivými odkazy až po síťové útoky.
Velká část těchto kybernetických aktivit Pekingu probíhá skrytě. Nedávná restrukturalizace čínských kybernetických sil a únik dokumentů odhalujících aktivity čínské technologické firmy i-Soon však vnesly trochu světla do toho, jak Peking hackerské útoky provádí, píše portál Tech Xplore.
Čínské úřady omezují tok informací na internetu tím, že zakazují vyhledávání, kontrolují sociální média kvůli kontroverzním zprávám a blokují přístup k zahraničním médiím a aplikacím, které mohou obsahovat cenzurovaný obsah. Kontrola online aktivit je obzvláště přísná v době výročí protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, které skončily krvavým zásahem vojáků proti demonstrantům 4. června téhož roku.
Od té doby se prodemokratičtí aktivisté snaží masakr v den výročí připomínat – a Peking se snaží zmínky o zásahu potlačovat. Čínští uživatelé internetu zaznamenali v souvislosti s výročím více restrikcí a cenzury, zakázáno bylo více slov a dokonce zmizely některé emotikony – například svíčky označující vigilie.
Kromě cenzury se v den výročí nebo v jeho okolí objevily také kybernetické útoky na disidentské skupiny a čínskojazyčná média v exilu.
Dne 4. června 2022 zažila Media Today, čínskojazyčná mediální skupina v Austrálii, nepřiznaný kybernetický útok na své uživatelské účty. A na začátku tohoto roku obvinilo americké ministerstvo spravedlnosti sedm hackerů z Číny z rozesílání škodlivých sledovacích e-mailů členům Meziparlamentní aliance pro Čínu, skupiny založené k výročí vzpomínaného masakru.
V současné době provádí většinu škodlivých kybernetických aktivit v Číně Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS), hlavní zpravodajská agentura a tajná policie země.
Restrukturalizace čínských kybernetických sil se kryje s trendem, kdy se škodlivé kybernetické operace zadávají dodavatelům ze soukromého sektoru, kteří jednají s výslovným nebo tichým souhlasem státu.
V únoru 2024 únik dokumentů odhalil podzemní síť čínských kybernetických dodavatelů, kteří se nabourávají do počítačů za účelem zisku.
Kybernetičtí experti měli již dlouho podezření, že hackeři mohou spolupracovat s čínskou vládou, ale únik informací ukazuje, jak operátoři pracující pro čínskou firmu i-Soon prodávali služby a produkty čínským vládním subjektům a státem sponzorovaným skupinám.
Únik informací z i-Soon dokumentuje, jak se čínští státem sponzorovaní dodavatelé zapojují do úplatkářství a dalších nezákonných činností. Interní korespondence ukazuje, že dodavatelé uplácejí vládní úředníky penězi, alkoholem a dalšími výhodami.
Zdroj: Tech Xplore, The Conversation